Na Chomutovsku je jediná a v Česku jedna z 21 oceněných. Když Daně Prokešové přišel dopis, že je jako čerstvá držitelka Národní ceny sociálních služeb Pečovatelka roku 2018 pozvaná na slavnostní vyhlášení do Prahy, neskrývala slzy dojetí. Větší část svého aktivního života zasvětila péči o nemohoucí a vyznamenání pár měsíců před odchodem do důchodu je pro ni vysvědčením, že práci vykonávala skvěle. Další cenu může získat ve veřejném hlasování.

„Už mi tečou slzy,“ přiznala Prokešová nad pozvánkou. „Věděla jsem o nominaci, ale neočekávala jsem, že budu oceněná,“ dodala.

Posledních 23 let se její ruce postaraly o stovky klientů, nejčastěji seniorů, ale nejen jich. „Věnuji se terénní i místní pečovatelské službě, to znamená nákupům, úklidům, koupání, hygieně a krmení klientů, kteří potřebují pomoc nás pečovatelek,“ přiblížila.

„Je to práce, ve které jsem se našla. Ráda pomáhám starším lidem, když už se o sebe nedokážou postarat sami, mají třeba špatnou stabilitu, točí se jim hlava. Když od nich cítím vděčnost, tak mi srdíčko pookřeje a je zase nabité na další práci. Naplňuje mě, že mě ti lidé potřebují,“ pokývala hlavou pečovatelka.

Dana Prokešová převzala pozvánku na slavnostní vyhlášení oceněných pracovníků.

Dana Prokešová převzala pozvánku na slavnostní vyhlášení oceněných pracovníků.

Její práce patří mezi psychicky i fyzicky náročné. „Vyžaduje srdce, vytrvalost a schopnost ustát věci, které pečovatelkám samozřejmě přijdou líto,“ uvedla ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Jirkov Eva Šulcová. „Ne každý klient je babička Boženy Němcové a děvčata to musí zvládnout. V terénu je to ještě náročnější než v pobytové službě, protože jsou na to samy. Nastávají stresové situace, když lidé vzdávají život a prohlubuje se jejich deprese, nebo najde člověka, o kterého se starala a měla ho ráda, doma mrtvého,“ popsala, s čím je třeba se vypořádávat.

Fyzické vypětí přichází například, když je třeba nemohoucího klienta vykoupat v jeho domácím prostředí bez užitečných pomůcek a pojízdné vany. I proto je podle ní potřeba, aby byla dobrá práce pečovatelek vidět. „Myslím, že by paní Dana měla být takovým vzorem pro dnešní mladé a pro ty, kteří ji budou v její pozici nahrazovat,“ vysvětlila ředitelka.

Ačkoli se práce Dany Prokešové točí kolem péče o ostatní, denně obstará šest až osm klientů, péče ji naplňuje a uspokojuje i pokud jde o její rodinu. „Jsem maniak do receptů a babičkovských rad, dávám si dohromady takovou 'kuchařku'. Když jsem měla dovolenou, ani jsem nešla spát, pořád jsem lepila a vystřihovala. Ráda rodině vařím a když jim chutná, mám z toho radost,“ prozradila. Odpočívá při luštění a největší radost jí přináší pětice vnoučat.

Oceněná Jaroslava Kostelejová

Nominace na cenu Pečovatelka roku uděluje Městský ústav sociálních služeb v Jirkově uvážlivě. Naposledy jmenoval před osmi lety Jaroslavu Kostelejovou, která ji také proměnila v ocenění. Dana Prokešová je za letošní rok jedinou oceněnou pečovatelkou na Chomutovsku, v rámci republiky jich je 21. Cenu si převezme na slavnostním vyhlášení 21. listopadu v Praze.

Současně jí veřejnost může dopomoci k dalšímu ocenění, a to prostřednictvím hlasování na webových stránkách pecovatelkaroku.cz. Otevřené bude do 11. listopadu.