Jirkovští zastupitelé uveřejněním telefonního čísla, mailové adresy, nebo i obojího, umožnili Jirkovákům klást dotazy či podněty k jejich práci pro město. „Z principu funkce zastupitele vyplývá, že ten, kdo byl lidmi zvolen, je také lidem zodpovědný a měl by naslouchat a snažit se pomoci s jejich problémy,“ vysvětluje tisková mluvčí Jirkova Eva Dušková rozhodnutí zastupitelů.

Z pětadvaceti zastupitelů nezanechal na internetových stránkách města pod kolonkou samospráva města svůj kontakt jen jeden zastupitel, Josef Urban (KSČM). „Samozřejmě, že nechci kontakt zveřejňovat kvůli soukromí,“ vysvětloval Urban své rozhodnutí. „Myslím, že podmínky musí zařídit město. Je to přeci můj soukromý mobil,“ reagoval jednoznačně.

Během nejbližších dní by však měl být seznam kontaktů úplný. I poslední zastupitel se totiž nakonec rozhodl poskytnout Jirkovákům alespoň mail. „Bývám vždycky půl roku pryč. Tam se nemohu připojit k mailové schránce. Teď už mi mail opět funguje, tak ho mohu dodat. Moje adresa je urban.jirkov@seznam.cz,“ vysvětluje Josef Urban a přidává spojení na sebe.

Jirkov sice není prvním městem, které zveřejňuje spojení na své zastupitele, podobný seznam kontaktů má i Klášterec nad Ohří, ale spádový Chomutov či Kadaň zůstávají pozadu.

Chomutov zveřejňuje kontakty jen na zastupitele, kteří jsou ve vedení města. „Občané mohou jednotlivě získat kontakt na zastupitele na odboru kanceláře primátorky, pokud k tomu zastupitel dal souhlas,“ informuje tiskový mluvčí Chomutova Tomáš Branda. V Kadani pak mohou lidé využít pouze veřejných zastupitelstev. Pokud by však byl velký zájem ze strany občanů, mohl by veřejný seznam kontaktů přibýt i tam.