Chybí vám venkovní učebna, pingpongový stůl za domem nebo vás štve rozbitá lávka? Lidé, kteří mají chuť změnit Chomutov k lepšímu, už posílají své první návrhy na magistrát. Ten rozjel další ročník participativního rozpočtu, ve kterém veřejnosti nabízí, aby sama rozhodla o „svých“ penězích. Z rozpočtu jim vyčlenil pět milionů korun, díky kterým mohou oživit město. O favoritech rozhodnou opět sami Chomutované díky hlasování.

Nápady bude město sbírat do 16. února. „Mezi základní podmínky patří, že projekt musí být na pozemku města a na veřejně přístupném místě či budově,“ řekla koordinátorka Tereza Rödlingová. „Náklady na jeden projekt včetně přípravných prací nesmí přesáhnout 600 tisíc,“ dodala s tím, že podrobnosti jsou na www.naschomutov.cz.

Blatno, jako většina horských vesnic nemá většinou v zimě nouzi o sníh. Zdatnost v lyžování a sáňkování je proto přímo nutností, jak ukazuje snímek z 30. let minulého století.
Pozor! Už v pátek startuje nový seriál Deníku Jak jsme žili v Československu

Podmínkou také je, že se navrhovatelé zúčastní jednoho ze tří veřejných projednání, kde svůj nápad představí a vyslechnou si také první připomínky. „Budou tam za magistrát klíčoví lidé, kteří je mohou nasměrovat a poradit jim,“ zmínil mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Filtrem, který nakonec oddělí neuskutečnitelné nápady od těch životaschopných, bude další kontrola a úprava návrhů. Pracovníci magistrátu se jí budou zabývat do začátku dubna, načež město odstartuje veřejné hlasování. To s konečnou platností určí, které nápady v ulicích města „ožijí“.

První akce už proběhly

Loni Chomutované v hlasování zvolili 13 zajímavých návrhů. Díky tomu už je částečně opravené okolí fontány v městském parku a pořídily se nové hrací kameny na dámu a velké šachové figurky, které budou od března k zapůjčení v rodinném centru Rozmarýn. Opravené je také zábradlí přes přivaděč v Děvínské ulici. Po lesní cestě v Bezručově údolí vedou nové lávky, bikeři ve Škroupově ulici mají ve svém areálu dokončenou startovací rovinku, cyklisté u dolní brány zooparku získali plynulejší nájezd na cyklostezku a psi v útulku čtyři opravené kotce. Zpevněná je také propojka cyklotras u Bandy.

Větší díl projektů ale stále ještě čeká na dokončení. Podle sdělení magistrátu jsou v nějaké fázi přípravy či rozpracování. „Většinou čekáme na teplé počasí, pracuje se na projektových dokumentacích a potřebných povoleních,“ vysvětlil mluvčí magistrátu.

Altán v chomutovském parku
FOTO: Altán v parku zabrali a ničili vandalové. Teď ho chrání mříž

Například projekt Bezručovo údolí zábavně na I. mlýn má dokončenou projektovou dokumentaci, veškerá pravomocná rozhodnutí ale magistrát získá zřejmě v dubnu, až pak se může vrhnout do díla. V přípravné fázi je i záměr zařídit venkovní posilovnu na Domovince. S prací na ní by se mohlo začít v březnu. Do letošního roku spadá i obnova květinových hodin u Hotelu 99 a další akce.


Od nápadu k podání návrhuRadnice v Chomutově.Zdroj: Deník/Josef Dušek1. Dívejte se kolem sebe a nápady na zlepšení svého okolí prodiskutujte s přáteli, rodinou, sousedy, kolegy…
2. Zjistěte si vlastníka pozemku/budovy, které se váš nápad týká. Pokud je vlastníkem Statutární město Chomutov, můžete postupovat dále.
3. Místo nafoťte, navrhněte nová řešení místa, návrh řešení načrtněte – inspirujte se v jiných městech.
4. Zkuste odhadnout rozpočet návrhu – včetně přípravných prací, projektové dokumentace a prací s návrhem souvisejících. Celkový rozpočet návrhu se musí vejít do 600 tisíc Kč včetně DPH. Pokud si nebudete vědět rady s odhadem rozpočtu, nic se neděje, návrh určitě v termínu podejte a zúčastněte se veřejného projednání. Odhadem rozpočtu se pak budeme zabývat při hodnocení návrhů.
5. Veškeré informace sepište do formuláře a tím oficiálně návrh podáte ke zpracování.
6. Vyberte si termín jednoho ze tří veřejných projednání, kde představte váš návrh ostatním. Je to jedna z nutných podmínek postoupení návrhu dále.
7. Co se bude s vaším návrhem dít poté, zjistíte na stránkách www.naschomutov.cz, kde je popsán celý participativní rozpočet a všechny ostatní důležité termíny.