VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nápady sem! Magistrát Chomutova spustil druhý ročník participativního rozpočtu

Chomutov - Lidé mohou rozhodnout o milionech z rozpočtu. Navrhují projekty, které zlepší a zpříjemní život ve městě.

12.1.2018
SDÍLEJ:

Jedním z projektů z prvního ročníku participativního rozpočtu je úprava okolí fontány v chomutovském parku. Díky němu je opravena velká šachovnice a žulové stolky pro deskové hry.Foto: MMCH/Tomáš Branda

Chybí vám venkovní učebna, pingpongový stůl za domem nebo vás štve rozbitá lávka? Lidé, kteří mají chuť změnit Chomutov k lepšímu, už posílají své první návrhy na magistrát. Ten rozjel další ročník participativního rozpočtu, ve kterém veřejnosti nabízí, aby sama rozhodla o „svých“ penězích. Z rozpočtu jim vyčlenil pět milionů korun, díky kterým mohou oživit město. O favoritech rozhodnou opět sami Chomutované díky hlasování.

Nápady bude město sbírat do 16. února. „Mezi základní podmínky patří, že projekt musí být na pozemku města a na veřejně přístupném místě či budově,“ řekla koordinátorka Tereza Rödlingová. „Náklady na jeden projekt včetně přípravných prací nesmí přesáhnout 600 tisíc,“ dodala s tím, že podrobnosti jsou na www.naschomutov.cz.

Podmínkou také je, že se navrhovatelé zúčastní jednoho ze tří veřejných projednání, kde svůj nápad představí a vyslechnou si také první připomínky. „Budou tam za magistrát klíčoví lidé, kteří je mohou nasměrovat a poradit jim,“ zmínil mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Filtrem, který nakonec oddělí neuskutečnitelné nápady od těch životaschopných, bude další kontrola a úprava návrhů. Pracovníci magistrátu se jí budou zabývat do začátku dubna, načež město odstartuje veřejné hlasování. To s konečnou platností určí, které nápady v ulicích města „ožijí“.

První akce už proběhly

Loni Chomutované v hlasování zvolili 13 zajímavých návrhů. Díky tomu už je částečně opravené okolí fontány v městském parku a pořídily se nové hrací kameny na dámu a velké šachové figurky, které budou od března k zapůjčení v rodinném centru Rozmarýn. Opravené je také zábradlí přes přivaděč v Děvínské ulici. Po lesní cestě v Bezručově údolí vedou nové lávky, bikeři ve Škroupově ulici mají ve svém areálu dokončenou startovací rovinku, cyklisté u dolní brány zooparku získali plynulejší nájezd na cyklostezku a psi v útulku čtyři opravené kotce. Zpevněná je také propojka cyklotras u Bandy.

Větší díl projektů ale stále ještě čeká na dokončení. Podle sdělení magistrátu jsou v nějaké fázi přípravy či rozpracování. „Většinou čekáme na teplé počasí, pracuje se na projektových dokumentacích a potřebných povoleních,“ vysvětlil mluvčí magistrátu.

Například projekt Bezručovo údolí zábavně na I. mlýn má dokončenou projektovou dokumentaci, veškerá pravomocná rozhodnutí ale magistrát získá zřejmě v dubnu, až pak se může vrhnout do díla. V přípravné fázi je i záměr zařídit venkovní posilovnu na Domovince. S prací na ní by se mohlo začít v březnu. Do letošního roku spadá i obnova květinových hodin u Hotelu 99 a další akce.


Od nápadu k podání návrhuRadnice v Chomutově.1. Dívejte se kolem sebe a nápady na zlepšení svého okolí prodiskutujte s přáteli, rodinou, sousedy, kolegy…
2. Zjistěte si vlastníka pozemku/budovy, které se váš nápad týká. Pokud je vlastníkem Statutární město Chomutov, můžete postupovat dále.
3. Místo nafoťte, navrhněte nová řešení místa, návrh řešení načrtněte – inspirujte se v jiných městech.
4. Zkuste odhadnout rozpočet návrhu – včetně přípravných prací, projektové dokumentace a prací s návrhem souvisejících. Celkový rozpočet návrhu se musí vejít do 600 tisíc Kč včetně DPH. Pokud si nebudete vědět rady s odhadem rozpočtu, nic se neděje, návrh určitě v termínu podejte a zúčastněte se veřejného projednání. Odhadem rozpočtu se pak budeme zabývat při hodnocení návrhů.
5. Veškeré informace sepište do formuláře a tím oficiálně návrh podáte ke zpracování.
6. Vyberte si termín jednoho ze tří veřejných projednání, kde představte váš návrh ostatním. Je to jedna z nutných podmínek postoupení návrhu dále.
7. Co se bude s vaším návrhem dít poté, zjistíte na stránkách www.naschomutov.cz, kde je popsán celý participativní rozpočet a všechny ostatní důležité termíny.

Autor: Miroslava Šebestová

12.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zemřel Josef Klíma, legenda chomutovského hokeje

Zemřel Josef Klíma, legenda chomutovského hokeje

Holub. Ilustrační foto.

Jirkov se chystá na odchyt holubů. Polapí jich stovky

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Najštejnské bučiny, Drmalské lesy a Hovězí skály se stanou přírodní památkou

Chomutovsko - Příroda se na Chomutovsku rozroste o zvlášť chráněné památky, obce se omezení bát nemusí. Lokality jsou poměrně přísně chráněny už nyní.

Na trati loni zemřelo nejvíc lidí za posledních deset let. Většinou sebevrahů

Severní Čechy /ANKETA/ - Smrt pod koly vlaku čekala loni na osmatřicet lidí, pět z nich zemřelo při nehodě na železničním přejezdu. Zbylí si vzali život dobrovolně. Sebevraždu na kolejích volili hlavně muži. Rok 2017 byl nejtragičtější za posledních deset let.

Pojeďte s námi na lyže! Strupčice vypraví autobus na Klínovec

Chomutovsko - Obce berou „své lidi“ na výlety, za kulturou, na nákupy i za sportem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>