Krajský soud v pondělí zamítl námitky Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) jako bezdůvodné.

„Dělníci“ chtěli vyškrtnout PRO Chomutov, za kterou společně kandidují nezávislé osobnosti se Stranou zelených.

Argumentovali tím, že Strana zelených porušila při sestavování kandidátky vlastní stanovy. Jednou z výtek, kterou soudu zaslal Petr Kotáb z DSSS, bylo i to, že lídr kandidátky Přemysl Rabas (SZ) údajně neměl mít řádně zaplacené příspěvky, a tím mu mělo zaniknout členství ve straně.

Zástupci volební strany PRO Chomutov a Strany zelených to odmítají, podle nich členství nikomu nezaniklo. Stejně tak rozporovali ostatní námitky DSSS.

Soudkyně Dagmar Štullerová se sporem o stranictví nezabývala, protože podle zákona to nemá vliv na registraci strany do komunálních voleb. Vyplývá to z usnesení krajského soudu, které je vyvěšeno na úřední desce. Kompletní zdůvodnění si můžete přečíst TADY.

Soud se tak plně postavil za rozhodnutí magistrátu Chomutov, který strany do voleb registruje. Chomutovští úředníci nenašli žádný rozpor ani nesrovnalost a PRO schválili už v srpnu. Krajský soud potvrdil, že postupovali správně. Jako nedůvodné zamítl i veškeré další námitky DSSS.

Předseda krajské DSSS chtěl využít vnitřních sporů ve Straně zelených, o kterých jsme již informovali (můžete si přečíst zde). Z komunálních voleb v Chomutově, do kterých DSSS rovněž kandiduje, by tak zmizel její „ideologický“ oponent.

Zrušení registrace se domáhali i samotní členové chomutovských Zelených, konkrétně předsedkyně základní organizace v Chomutově Petra Kotyzová a člen strany Petr Sas.

Ti podali návrh chomutovskému magistrátu, ovšem nestihli zákonnou lhůtu. Stejné argumenty pak použila Dělnická strana, která vše poslala k soudu jako poslední instanci. Podle soudkyně jsou námitky prakticky totožné, uvádí ve svém závěrečném usnesení.

Definitivně tak skončil spor o platnost kandidátky PRO Chomutov, proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat. Už dříve ji schválilo ústředí Strany zelených.