Nejen rozjímání nad horkým svařáčkem a poklidný poslech koled, ale také dětské výskání a adrenalinové zážitky. Tradiční chomutovské adventní trhy jsou za rohem a organizátoři se do adventní výzdoby i doprovodného programu letos pořádně opřeli. Centrum města vyzdobí veliké trojrozměrné světelné dekorace a dokonce tu vyroste i sněhový kopec.

První novinku zaznamená každý návštěvník už během pomyslného odstartování adventu u rozsvěcení stromečku. Ten den se totiž ještě neotevře tradiční tržiště, jak tomu bylo v minulých letech. „Chceme tyto dvě akce oddělit, aby rozsvěcení vidělo co nejvíce diváků, a proto se pokusíme vytvořit co nejvíce volného prostoru,“ vysvětluje mluvčí města Chomutova Tomáš Branda. „Tržiště se otevře o dva dny později,“ doplňuje.

Počet stánků i nabízený sortiment bude podle Brandy zhruba stejný jako v minulých letech. „Změnou je jen umístění vyhřívaného stanu, který náměstí uzavře v jeho spodní části,“ popisuje Tomáš Branda.

Tržiště bude větší

Úplnou novinkou letošního adventu v Chomutově je rozšíření tržiště, a to do parčíku mezi radnicí a obchodním centrem Central. Parčík udělá radost především těm, kteří před nakupováním dávají přednost spíše rozjímání. „Kompletně ho nasvítíme. Ve fontáně „poplavou“ dvoumetrové světelné ryby a kolem radnice se prožene stádo daňků,“ popisuje Irena Kalinová, majitelka firmy MK-mont Illuminations, která pro město zajišťuje světelnou výzdobu.

Do parčíku u radnice se z náměstí přesune vánoční prodej kaprů, který se navíc letos rozšíří o doprovodný program. „Prodej zahájíme 17. prosince. Na diváky čeká rybí pohádka a soutěže s rybí tematikou. A samozřejmě také podávání kapřích specialit,“ připomíná mluvčí Branda.

Asi nejviditelnější a pěkně odvážnou novinkou bude umělý sněhový kopec. Vyroste na náměstí 1. Máje od 17. do 22. prosince a nebude sloužit k ničemu jinému než k bobování. „Bude mít 20 metrů a navrhli jsme ho tak, aby vyhovoval dětem i dospělým,“ říká Jan Vorlík ze společnosti Maximal Animal jež kopec vyrábí.