Město: Akce je věcí organizátorů


Město, které se tolik angažovalo při řešení hluku z areálu, akci soudit nechce. „Nikdy jsme se nevyjadřovali k programové nabídce areálu, to je čistě na odpovědnosti provozovatele,“ říká náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák. „Stejné je to i s průběhem akce, za něj plně odpovídá organizátor.“


Podle Řeháka by ale při podobných akcích měly být stanovena jasná pravidla, včetně věku. To ovšem v pátek nebyla – na pódium se dostaly i nezletilé dívky a odhazovaly svršky, aby se zalíbily publiku a získaly finanční odměnu. „Musím ale připomenout, že základní díl odpovědnosti leží na rodičích dívky, kteří by měli vědět, co jejich dítě v noci dělá,“ dodává náměstek.


Co vidí město jako jednoznačnou chybu, je zveřejnění polonahé dívky na webu areálu, byť s páskou přes oči. Podle Řeháka je to neprofesionalita administrátora webových stránek případně organizátorů.


Podle některých právníků by organizátory mohl řešit i živnostenský úřad, podle toho chomutovského je to ale nesmysl. „Organizátor má k pořádání takových akcí živnostenské oprávnění a konalo se v nahlášené provozovně.“ Tak zní stručné zhodnocení toho, čím se úřad může zabývat. „Zda se na akci někdo svlékal, oblékal stavěl na hlavu, případně kolik mu bylo let, živnostenský úřad vůbec není oprávněný řešit,“ pokračuje odpověď magistrátu, kterou Deníku zaslal mluvčí Tomáš Branda.


Policie striptýz dívek řešit nebude


Policie se případem také zabývat nebude. Podle mluvčí chomutovské policie Marie Pivkové dívku nikdo nepobízel, aby se svlékala a organizátorům tak není co vytknout.


Podle právníků mohlo jít o ohrožení mravní výchovy mládeže. V příslušném odstavci se praví, že k porušení zákona dojde, pokud někdo dětem mladším osmnácti let umožní vést zahálčivý nebo nemravný život. Na policii se ale nikdo neobrátil a sama šetření nezahájí. „Za děti jsou trestně odpovědní rodiče, ti by se měli především zajímat, co jejich děti dělají po večerech,“ dodává Pivková.


Organizátoři se hájí tím, že netušili, že se dívky budou svlékat. Na druhou stranu – pět tisíc korun je lákavá odměna a pokud k vítězství vede pouze přízeň mladého publika, které každý shozený svršek náležitě ocení, dívky se nechají snadno zlákat. Zvlášť, když v úvodu to samé předvedly dospělé profesionálky.


Soutěžily i dívky, které se nesvlékaly. Vyhrála ale ta, která horní díl plavek odhodila. Náhoda to nebyla.


Co na to čtenáři?


Názory čtenářů na webu Chomutovského deníku se různí. Jedni hájí akci tím, že na podobných akcích to „takhle prostě chodí“, další se pohoršují. Rozumně to shrnul čtenář, který se podepsal jako Martin. „Průšvih je v tom, že děcka, která tam byla můžou získat dojem, že takový chování je normální. Nikdo nezasáhl, nikdo nebude mít průšvih. Pak se bude rodičům doma těžko vysvětlovat, že se takhle chovat nesmí.“