Snad všichni Chomutováci chtějí čisté město. Někteří si ale myslí, že k popelnicím můžou nosit i koberce, televize nebo záchodové mísy. Ano, to všechno jsou někteří z nás schopní vyhodit k popelnicím. Zjistili jsme to při našem týdenním sledování.
Rozhodli jsme se, že budeme týden sledovat nepořádek u kontejnerů v blízkosti svého bydliště. Každý den dopoledne jsme vyrazili s foťákem k popelnicím, abychom zachytili pořádek či nepořádek kolem nic. Fotografie, které jsme pořídili, nejsou příliš optimistické.
Písečná
Nejhůř dopadla jednoznačně sídliště. Mirka Šebestová se zaměřila na Písečnou. Tam mohou lidé, kteří jdou slušně vynést odpadky, vidět skoro cokoliv. Jeden den tu ležela rozbitá obrazovka televizoru, ke kterému druhý den přibyl starý friťák. Našel se tu i koberec. Majitel některého z bytů si zde zřejmě také vybavoval byt novým zařízením a papírové krabice, které mu přebývaly, jednoduše odnesl ke kontejnerům a odhodil je tam. Neobtěžoval se je složit a dát přímo do kontejneru určeného pro sběr papíru, ten je totiž o nepřekonatelných deset kroků dál.
Běžné je také to, že zdejší obyvatelé sice jdou poctivě odpadky vynést v pytli, přímo do kontejneru, ale když jim pytel vyklouzne, či se roztrhne, odpadky zůstanou ležet těsně před zeleným košem.
Zahradní
Josef Dušek se vydal po stopách nepořádku na sídlišti Zahradní. Čisto tu bylo jen dvě dopoledne, a to ve středu a čtvrtek. Tedy poté, co technické služby vyvážejí odpad.
Největší problém je, že v úterý bývají popelnice před svozem velmi přeplněné a lidé už neřeší, že pytel s odpadky zřejmě krátce po jejich odchodu vypadne. Také po víkendu, kdy mají lidé více volna a času na úklid svých příbytků, se zde najdou zajímavé kousky. Ke kontejnerům se pak člověk s běžnými odpadky nemůže téměř dostat. V cestě mu totiž stojí staré skříně, televizory, koberce či papírové krabice. Opravdovou „lahůdkou“ byla záchodová mísa. Proč by se lidé také zdržovali tím, že by vše naložili do auta a odvezli na sběrný dvůr? Takhle je to přeci jednodušší…
Centrum
V blízkosti centra Chomutova Martina Zyklová příliš nepořádku neobjevila. Lidé tu jsou většinou více pořádkumilovnější. Větší nepořádek se najde spíše po víkendu, kdy opilci či vandalové, převrátí některý z odpadkových košů, který jim přijde do cesty. U kontejnerů na tříděný odpad zde sem tam někdo odloží igelitku s běžným odpadem, ale jinak je zde poměrně čisto. U kontejnerového stání „Na Hoblech“ se sice v týdnu objevil jeden starý kontejner a dřevěné palety, ale víc nepořádku tu lidé většinou nedělají. I v centru se však našli líní jedinci, kteří přímo před kontejner na papír, odložili papírovou krabici. Zvednout ji o pár centimetrů výše jim totiž zřejmě činilo velký problém. Samozřejmě, že i zde jde poznat, kdy se odpadky odváží. Ve středu dopoledne a většinou ještě ve čtvrtek je tu nejčistěji.
Platíme za to všichni
Technické služby mají jen omezené možnosti, co vše mohou stihnout, a zbytečný úklid pak stojí občany města zbytečné peníze. A ve finále jejich vlastní peníze, protože likvidace černých skládek u popelnic se promítá i do poplatku za svoz odpadu. Nezodpovědnost nepořádníků a nevšímavost ostatních stojí ročně město, respektive jeho občany, přes dva a půl milionu korun. Větší část z této položky, zhruba 2,4 milionu, přitom stojí přímo likvidace odpadků kolem stanovišť kontejnerů.
Přestože technické služby pravidelně podle harmonogramu čistí chomutovské ulice, parkoviště a přistavují velkoobjemové kontejnery, nepořádek z Chomutova nemizí.
Přitom město nabízí spoustu doplňkových služeb. Mezi ně patří například mimořádné přistavení velkoobjemových kontejnerů při blokovém čištění či po vánočních svátcích. Kromě toho mohou obyvatelé města bezplatně odvézt nepotřebné věci hned na čtyřech sběrných dvorech. Jenže jsou pohodlní a jednodušší je pro ně vyhodit nepotřebný krám za dům. Proč bychom po sobě uklízeli, že?