Plán byl jasný: uspořádáme benefiční koncert a vyhlásíme sbírku na rehabilitační motomed, aby měl jirkovský malíř Milan Tóth po návratu z nemocnice na čem cvičit. Vypořádává se totiž s následky mrtvice. Skutečnost? Ještě než došlo na koncert, lidé dali dohromady téměř celou částku. Stačily jim na to pouhé tři dny.

„Když jsme se včera na účet podívali, žasli jsme,“ potvrdil Bedřich Fryč ze správní rady Nadačního fondu Cesta proti bolesti. „Skvělo“ se na něm téměř 58 tisíc korun, takže do koupě přístroje scházejí jen dva tisíce. „Je to podruhé, kdy jsme účet propůjčili třetí osobě. Když se na nás Tóthova manželka Jana obrátila, jen jsme si všichni členové zavolali a zařídili ho. S takovým ohlasem jsme se ale ještě nesetkali,“ ocenil Fryč.

Od úterý do středy lidé přispívali částkami, které se pohybovaly od stovky přes tisícikoruny až po částku třicet tisíc, kterou složil kadaňský umělec Dalibor Vajnar a jeho žena Milena. Spolu s tím Tóthovým přibývaly povzbuzující vzkazy na Facebooku. „Moc držím pěsti, sdílím a něco malého pošlu. Pozdravujte Milana (skauti z Jirkova),“ napsala Lenka Kotýnková. „Posíláme také nějaký příspěvek a jako naše bývalé sousedy z Borku vás srdečně zdravíme!“ vzkázala Jana Alex.

Rychlým sledem událostí je překvapená hlavně Jana Tóthová, která se svému muži snaží všemi silami pomoct. „Jsem dojatá. Někteří lidé mě od sbírky odrazovali. Jenže my na koupi motomedu nemáme a myslím, že Milanovi pomůže, protože bude moct rozhýbávat ruku a nohu i doma,“ věří Jana. „Až ho nebude potřebovat, motomed pocestuje do jirkovského Městského ústavu sociálních služeb U Dubu, kde ho plně využijí jeho klienti,“ dodala.

Milan Tóth je autorem kávového obrazu na stěně chomutovské pražírny. Lidé znají jeho fantasy kresby a malby.

Milan Tóth je autorem kávového obrazu na stěně chomutovské pražírny. Lidé znají jeho fantasy kresby a malby.  Zdroj: archiv Tóthovy rodiny

Milan Tóth je jirkovský umělec známý fantasy kresbami. Je také autorem velké nástěnné malby v chomutovské pražírně a učitelem portrétování. Mrtvice ho postihla loni na konci října, následkem čehož ochrnul na pravou stranu těla. Následující čtyři měsíce Milan strávil v nemocnicích a naposledy v kladrubském rehabilitačním ústavu, ze kterého se vrátil domů ke svým dvěma malým dětem a těhotné ženě teprve včera. Své dnešní 39. narozeniny tak tráví v kruhu svých nejbližších.

„Vrací se konečně z Kladrub, kde udělal spoustu práce, rozhýbal, co mohl, zlepšil řeč,“ těší Janu. Navzdory prvotním lékařským prognózám o životě stráveném na vozíku Milan chodí o holi a s doprovodem. Pravou rukou stále kreslit nemůže, tak se o to pokouší alespoň levačkou. „Ženy a jednorožci se z jeho obrázků nevytratili,“ usmívá se Jana.

Ačkoli je jisté, že Milan brzy získá motomed, aby mohl dále rehabilitovat, Nadační fond Cesta proti bolesti ponechá transparentní účet na jeho jméno nadále otevřený. „Předpokládáme, že Tóthovi budou mít další výdaje,“ vysvětlil Bedřich Fryč.

Další benefice za měsíc

Jana totiž uvažuje i o možnosti transplantace kmenových buněk. Ta je finančně náročná. I z toho důvodu se plánovaný benefiční koncert ve Sklepení Osudu v chomutovské Revoluční ulici uskuteční, a to 23. března od 20 hodin. Hrát bude skupina Copacaband, která se předem vzdala honoráře v Milanův prospěch. Na koncertě má být i on sám.