Bez pávů by to na zámku v Klášterci nebylo ono. Jejich řady ale každoročně řídnou, a tak zámečtí vždy na jaře kupují další. Před týdnem přivezli od chovatelů ze Strakonic rovnou dva páry.

„Z původních třinácti ptáků nám totiž v parku zůstal poslední paví hrdina, samec Pepík,“ vysvětlil ředitel Petr Hybner. Podle něj je neštěstím těchto ptáků, že jsou ochočení. Umírají kvůli lidské nedbalosti a nepozornosti, někdy ale také kvůli vyložené krutosti. „Samice většinou roztrhají volně puštění psi. Bývá to v čase, kdy sedí na vejcích. Samci zase doplácejí na promenádu po silnici a náraz auta,“ nastínil Hybner. Další ptáci mizí, protože je rozkrádají soukromníci. Zdobí pak jejich zahrady.


Vzácný bílý páv musel do penze


Ačkoli se na zámku museli smířit s pravidelnými ztrátami na životech, pro jeden jev nemají žádnou omluvu. Tím je surovost. Loni v květnu parta výrostků pomlátila pavího dorostence, vzácného bílého páva Karla. Skončil se zlomeným křídlem a polámanýma nohama. Ze zámku ho proto nechali převézt do chomutovského zooparku, kde ho ošetřili ve stanici pro handicapovaná zvířata. Zoologové už jeho návrat do zámeckého parku nedoporučili, protože bude doživotně kulhat. Skrytý před očima návštěníků tak zůstává v zooparku na penzi.

S vírou, že se lidé umoudří, se na zámku rozhodli pořídit další čtyři pávy. Zatím zůstávají ve voliéře v sala terreně, kde si zvykají na nový domov. Do zámeckého parku se prvně podívají příští pondělí, aby poznali nové teritorium ještě před velikonočními svátky, kdy přijdou první větší davy lidí.


Jména vymyslí v mateřinkách


Jméno pro paví omladinu smí vymyslet děti z mateřinek. Ředitel zámku doufá, že se tím alespoň trochu posílí jejich zájem o ochranu zvířat a přírodu obecně.