Velikonoční svátky, svátky jara, jsou kromě jiného oslavou konce zimy a končí jimi postní období. Pro část pracujících znamenají také celé čtyři dny volna. 

Není tak divu, že v obchodech je před těmito svátky hlava na hlavě. Na nákupy se můžete i do velkých obchodů vypravit ještě v pátek 19. dubna, kdy zákon jejich provoz neomezuje. Naopak v pondělí 22. dubna bude zavřeno.

Nucené uzavření velkých obchodů vyžaduje zákon z roku 2016, a to kromě dalšího pro prodejny s rozlohou větší než 200 metrů čtverečních.

Kdy je prodej v těchto obchodech omezen?

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. května – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. října – Den vzniku samostatného československého státu
25. prosince – 1. svátek vánoční
26. prosince – 2. svátek vánoční

Jeden z pokojů v noclehárně pro bezdomovce.
Chomutov rozšíří noclehárnu a zařídí denní azyl pro lidi bez přístřeší

Naopak otevřeno může být například 5. a 6. července, 17. listopadu a také na Štědrý den, 24. prosince, ovšem tehdy pouze do 12 hodin.

Velký pátek a Velikonoční pondělí

Ilustrační snímek.Zdroj: Deník / VAIZ ZdeněkVelký pátek
V křesťanském kalendáři je Velký pátek pátkem před Velikonocemi, součást Svatého týdne a velikonočního tridua. Tento den je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži. V západních církvích může tento pohyblivý svátek připadnout na datum od 20. března do 23. dubna včetně. 

Velikonoční pondělí
Velikonoční pondělí je dnem, který následuje po neděli Zmrtvýchvstání Páně. V našem prostředí je spojeno s nejrůznějšími tradicemi a zvyklostmi, které lze zařadit k přechodovým rituálům končící zimy a nastávajícího jara. 

Zdroj: Wikipedia.org