Obrazy - linoryty zachycují prezidenta v jeho slavné uniformě, jejíž dominantou je ikonická vojenská čepice s trikolorou. „Chtěl jsem prezidenta zachytit v okamžiku, kdy byl na vrcholu jako státník. S tou čepicí vypadá i trochu jako voják,“ říká autor obrazů, orasínský umělec Josef Šporgy. Předlohou mu byly dobové fotografie, které autor prostudoval. „Původně jsem přemýšlel nad jezdeckou podobiznou, ale nakonec jsem vybral fotku prezidenta v lánské zámecké zahradě,“ doplňuje Šporgy.

Vytvoření obrazů si objednalo město Jirkov. Se Šporgym spolupracovalo na obrazech významných osobností už pošesté. V minulosti pro něj vytvořil třeba podobizny slavného cirkusového umělce Karla Kludského nebo Milady Horákové.

Díla teď zamíří do základních škol, budovy městského gymnázia a obdivovat je mohou i návštěvníci knihovny či městského úřadu. Vedení města je s výsledkem velmi spokojené. „Vnímám to nejen jako oživení školních chodeb a osvětu mezi školáky, ale také jako podporu místních umělců,“ říká starosta Jirkova Radek Štejnar. Pořizovací cena celého souboru byla čtrnáct tisíc korun.

Sbírka na sochu

Nejen v Jirkově využilo vedení města nadcházející výročí vzniku Československé republiky k tvorbě nových uměleckých děl. V Lounech minulý rok proběhla veřejná sbírka, jejíž výtěžek částečně putoval na zaplacení nové sochy. Ta zpodobní opět prezidenta Masaryka. „Socha už je odlitá a zkompletovaná,“ prozrazuje vedoucí odboru majetku města Louny Blanka Sunkovská. Na její odhalení před základní školou Jana Amose Komenského si ale ještě Louňané počkají. „Odhalíme ji opravdu až v říjnu,“ doplňuje Sunkovská.

V Mostě si významné jubileum chtějí připomenout také. Nebude to ale prostřednictvím sochy či pomníku. Město plánuje vyrobit pamětní desku, která by připomínala bitvu o Most. V té se střetli na konci listopadu 1918 českoslovenští vojáci a němečtí obyvatelé pohraničí, kteří se nechtěli se vznikem nové republiky smířit.