„Hnutí jsme měli připravené už minulý rok. Nebylo ale vůbec aktivní. Neudělali jsme tedy výroční zprávu. To bylo první pochybení. Za to nám hrozí pokuta až 200 tisíc korun,“ informoval Capoušek. Druhé pochybení se týkalo transparentních účtů. „Musíme zveřejnit tři transparentní účty, bohužel jsme si to špatně načetli a udělali pouze jeden. Za to ještě pokutu vyměřenou nemáme,“ sdělil Capoušek.

Hnutí nemělo zřízenou datovou schránku a tak informaci o zřízení transparentního účtu poslali pouze e-mailem. „Pak začala kontrola, udělali jsme si datovku a napravili to. Už ale prý bylo pozdě a nedodrželi jsme lhůtu. V zákonu však není žádná lhůta stanovená. Je to hra se slovíčky. Pokud pokuta nebude enormně vysoká, odvolávat se proti tomu nebudeme,“ doplnil Capoušek s tím, že s pokutami počítalo hnutí od začátku.

„Nezjistili jsme si zkrátka všechny informace. My nejsme profesionální politici, my jsme komici. Celý projekt je spíše happening až komické vystoupení, než reálná kandidatura. Jako umělci nerozumíme zákonům a vyhláškám,“ uvedl Capoušek. 

„S tímto uskupením jsme zatím ukončili jednu kontrolu, která se týkala zveřejnění účtu a dodání webových stránek s údaji o dárcích a darech, které uskupení dodalo úřadu se zpožděním,“ potvrdila mluvčí ÚDHPSH Linda Hrubešová.

Recesisté dostali ve volbách do Evropského parlamentu 37 046 platných hlasů, což znamená 1,56 procenta. Premiér Andrej Babiš uvedl, že si lidé zřejmě pletli recesistické hnutí s hnutím ANO. Souvislost s kontrolami a s Andrejem Babišem ale Capoušek odmítá. „Nemyslíme si, že s kontrolami má něco společného hnutí ANO. Může to být na anonymní udání, navíc úřad je dost velký, aby zkontroloval všechny hnutí a strany,“ řekl Capoušek.

Za překročení 1 % hlasů získá hnutí státní podporu více než 1,1 milionu korun. „Zatím jsme nic nedostali. Nevíme ani, kam podpora přijde, jestli o to máme zažádat. Musíme si to v zákonech načíst a zjistit si to. Pro nás ale peníze nejsou hlavní, pro nás byla primární celá ta akce. Nechtěli jsme dosáhnout na mandát, ale toho, aby lidé začali trochu přemýšlet nad tím, co ostatní strany říkají. Kolikrát totiž naše absurdity, které v programu máme, nejsou až tolik absurdní oproti ostatním stranám, které to ale bohužel myslí smrtelně vážně,“ dodal Capoušek.