Pohádky z Bolebořska a game book – textová hra zaměřená na přírodu a její ochranu. Dvě zkušené autorky z Chomutovska vydaly knihy, které se dotýkají Krušných hor a je možné je vnímat jako „průvodce“ po zdejším kraji. Představily je při autogramiádě v chomutovském knihkupectví DDD.

Obě spisovatelky se svými nejnovějšími díly odchýlily od dosavadní tvorby. Květoslava Kudláčková, která je učitelkou v důchodu, byla známá hlavně jako básnířka z Boleboře. Nejnověji ale napsala knihu Pohádky a pověsti z Boleboře a okolí. „Nejsem čtecí babička, ale vyprávěcí. Když přijela vnoučata a chtěla, abych jim přečetla pohádku, raději jsem si nějakou vymyslela,“ prozradila, při jaké příležitosti vyklíčila myšlenka na nový žánr. „Také jsem si chtěla vyzkoušet něco jiného a tou prvotinou je kniha pohádek a pověstí,“ doplnila.

V prostorách muzea byla otevřena výstava historické železnice.
FOTO: Do muzea v Chomutově se přihnal vlak. Začala tam zajímavá výstava

Příběhy, kde se objevuje černá paní, čert, vodník i obr, jsou zasazené do Boleboře, ale objevují se v nich i okolní obce Orasín, Svahová a Lesná. „Hodně chodím, hodně vidím, a proto mají všechny příběhy v knize reálný základ,“ dodala.

Zajímavostí je, že pohádky a pověsti doprovázejí dětské ilustrace. Nakreslili je nejmladší z obyvatel Boleboře a dalších vísek, podílela se i autorčina vnoučata.

Také game book Renaty Šindelářové vybočuje z dlouhé řady jejích knih, dříve se totiž věnovala hlavně románům pro dospělé a ezoterice.

Za parného počasí soutěžilo na hřišti v Libědicích několik družstev. K dispozici byly i stánky s dobrotami.
FOTO: Libědice ovládly hry bez hranic. Lidé závodili v netradičních disciplínách

Game book se jmenuje Kdo zachrání plentu a zaměřený je na přírodu a ekologii. Jde o textovou hru, kdy čtenář – hráč sám ovlivňuje další děj a kromě čtení řeší logické úkoly. Předcházely jí dvě jiné knihy zaměřené na historii.

„K této mě přivedla láska k přírodě, protože čím jsem starší, tím víc „zelenám“, zajímám se o to, jak přírodu chránit,“ vysvětila autorka. Jako pedagožka volného času založila i kroužek zaměřený na přírodu a ekologii.

Autogramiáda v chomutovském knihkupectví přilákala řadu příznivců obou autorek. Přišli i ilustrátoři obou knih. V případě game booku to byla ilustrátorka Petra Šolcová, která pochází z Jirkova.

V Chomutově začal festival Obnaženi.
FOTO: Vernisáží a soubojem štětců začal festival umění Obnaženi v Chomutově

„Řekl bych, že se oběma autorkám podařilo vytvořit svého druhu průvodce,“ poznamenal majitel knihkupectví Jiří Dostál, který autogramiádu moderoval. „Průvodce pro ty, kteří si tyto knihy vezmou do ruky, a bude je to provokovat, aby se o Krušných horách a zdejší přírodě dozvěděli víc,“ uzavřel.

Obě knihy jsou k dostání v Knihkupectví DDD, game book navíc i v chomutovském papírnictví Petr Vaněk, v soukromém nakladatelství Renaty Šindelářové Literární strom a skrze distributory v rámci celé republiky.