Vznik samostatné Československé republiky ji zastihl jako dvouleté batole. Na konci druhé světové války byla dospělou ženou, které chyběl rok do třiceti a s příchodem sametové revoluce už trávila léta v penzi. Štěpánka Hanzelková dosáhne přesně na Štědrý den úctyhodných 102 let. Oslavu jí ale jirkovský domov pro seniory v Mládežnické ulici uspořádal s předstihem už v úterý 18. prosince.

Jedné z nejstarších obyvatelek nejen Jirkova, ale celého Ústeckého kraje, přišlo popřát vedení města i domova. „Taková oslava pro jednu starou ženskou,“ podivovala se oslavenkyně, která za svůj život pamatuje mnohem skromnější narozeniny. „Ještě si je trochu pamatuji. Když jsem byla mladší, vždycky jsem se na Štědrý den a moje narozeniny těšila. Tolik dárků nebylo, ale nějaké jsme vždycky měli. Já navíc i bonboniéru,“ zavzpomínala.

Tentokrát dostala květiny, koš naditý sladkostmi, kterými ráda hřeší, a také teplou deku. „Taková krásná deka, hlavně musíte říct, aby mě s ní přikrývali,“ potěšilo oslavenkyni. Pro svůj pokročilý věk se už pohybuje na vozíku a často odpočívá. Dříve ráda pletla a háčkovala, dnes tráví čas při poslechu českých a moravských lidovek, starých hitů Karla Gotta nebo vybarvuje antistresové omalovánky.

„Vyprávěla nám, že ráda pekla, hlavně koláče. Mluví o tom, že by nám ještě ráda něco upekla, ale to by šlo jen tak, že by u toho byla a radila nám čeho a kolik do něj máme dát,“ přiblížila koordinátorka přímé péče Vlasta Kaščáková. „Stále ale zbožňuje sladké a hlavně kávu. Má takový rituál, že si dá kafíčko vždy po večeři, pak něco dobrého a teprve potom jde spát,“ dodala.

Štěpánka Hanzelková je Jirkovankou teprve rok, do jirkovského domova se totiž dostala loni v listopadu, do té doby byla pacientkou léčebny dlouhodobě nemocných v Jindřichově Hradci. 

Narodila se v Klokočově u Příbora. Na svět přivedla tři děti, všechny ale přežila. V Chomutově má vnuka s rodinou. „Vždy, když se jí ptáme, jestli bychom pro ni mohli něco udělat, říká, že chce, aby přišla rodina. A ta za ní chodí, mají spolu hezké vztahy,“ prozradila koordinátorka. Stále se jí ale stýská po rodné Moravě.

Spolu s paní Hanzelkovou, která brzy dosáhne 102 let, jirkovský domov uctil také patnáct dalších prosincových oslavenců, z nichž nejstarší překročili devadesát let. Společné oslavy patří k tamním tradicím, v průběhu roku tak pořádá dvanáct velkých oslav všech svých přibližně 250 obyvatel.

Vůbec nejstarší obyvatelkou jirkovského domova pro seniory je Františka Votavová, která dosáhla v obdivuhodné kondici 102 let letos v červnu. Donedávna byla nejstarší obyvatelkou celého Ústeckého kraje Bohuslava Nobilisová, o kterou pečovali v Domově pro seniory na Písečné v Chomutově. Dožila se 107 let.

V České republice bylo ke konci září 437 sto a víceletých obyvatel, z toho 385 žen, jak říká statistika České správy sociálního zabezpečení. V Ústeckém kraji jich bylo 33, z toho 31 žen.