Potvrzeno. Předpoklad, že akce svolaná na úterní ráno do Hotelu Český dům, může být předváděcí akcí „šmejdů", se ukázal jako správný. Chomutovskému deníku to potvrdila Česká obchodní inspekce v Ústí nad Labem (ČOI). Její inspektoři se akce zúčastnili.

Nikomu nic neprodali. Radši

Peněženka žádného z pozvaných seniorů naštěstí neutrpěla. Díky přítomnosti inspektorů si prodejci netroufli uzavřít ani jednu kupní smlouvu.

„Jsem rád, že to takhle dopadlo," potěšilo penzistu, který byl mezi pozvanými, na akci se ale nedostavil. Právě on upozornil Chomutovský deník na její pořádání. „Snad si senioři příště rozmyslí, než se se na podobnou akci vydají," doufá 67letý muž.

Nádobí a čistič za třicet tisíc

Inspektoři nešli na akci v utajení, organizátorům se představili hned na začátku předváděcí akce. Na zapřenou by se podle ředitelky krajské ČOI Renaty Linhartové dovnitř nedostali, protože pozvání jsou adresná.

V hotelu prodejci vyrukovali se starým známým sortimentem. „Prezentovány byly parní čističe a nerezové nádobí za 29 900 korun," přiblížila ředitelka Linhartová.

Řízení a pokuta

I přesto, že prodejci nikomu nic neprodali, inspektoři několik porušení zákona odhalili. „V případě sad nádobí chyběly návody k použití v českém jazyce, k dispozici byly jen písemné informace od výrobce v angličtině, což nasvědčuje porušení zákona o ochraně spotřebitele," komentovala výsledná zjištění Linhartová.

Pořádající společnosti Astena Group se měla dopustit ještě dalšího pochybení. Ačkoli organizátor nahlásil konání akce, jak mu ukládá zákon, udělal to pozdě a nedodržel tak lhůtu deseti pracovních dnů.

Podle ředitelky inspektorátu bude zahájeno správní řízení. „Pokud se prokáže, že společnost porušila zákon, hrozí jí pokuta," dodala. A to nejméně deset tisíc korun.

Jinde už je také dobře znají

Společnost Astena Group s.r.o. existuje teprve pár měsíců, už je ale v hledáčku jihočeského inspektorátu České obchodní inspekce, moravskoslezského a nově i ústeckého. „Nejvíc kontrol provádí jihočeský inspektorát, kde běží i jedno správní řízení," upřesnil tiskový mluvčí České obchodní inspekce v Praze Jiří Fröhlich. „V případě průkazného pochybení by proto společnosti hrozil vyšší finanční trest," doplnil.

Podle jeho slov se ČOI poslední dobou daleko více zaměřuje na seniory. „Přesunuli jsme na ně své aktivity, protože bývají častými oběťmi klamavých obchodních praktik," vysvětlil .

Čekala i policie a živnostenský úřad

Úterní kontrola v Českém domě proběhla ve spolupráci se živnostenským úřadem a Policií ČR. Protože ale nakonec k žádnému prodeji nedošlo, nijak nezasahovali. „Z hlediska živnostenského úřadu, který má při podobných akcích zákonem velmi omezené pole působnosti, k žádnému porušení předpisů nedošlo," potvrdil mluvčí magistrátu Jan Rödling. K provinění nedošlo podle mluvčí Marie Pivkové ani z hlediska policie.

Problémoví a neodbytní…Jihlavská společnost Astena Group s. r. o., vedená jednatelem Josefem Grznárem, má přes krátkou existenci špatnou pověst. Pokud chtějí zákazníci odstoupit od smlouvy, není nikdo k zastižení a společnost nevrací peníze, na což upozorňují právníci dTestu, zaměřeného na nezávislé testy kvality zboží. Astena Group ale ve své aktivitě nepolevuje, další předváděcí akci uspořádala také včera na Žatecku.