Na hrázi Nechranické přehrady opět pracují potápěči. Pod vodou opravují spáry mezi panely.

Sypaná hráz Nechranické přehrady s délkou 3,2 kilometry byla postavena v šedesátých letech 20. století. Od osmdesátých let se pravidelně opravují spáry mezi panely na té straně hráze, která je směrem do vody.

Tato strana hráze je vystavená destrukční síle vln, škody způsobují také mrazy. Proto je třeba pravidelných kontrol a oprav. Povodí Ohře vyjdou tyto práce ročně na několik milionů korun, část oprav dělají pod vodou potápěči.

„Pracujeme nyní pět až šest metrů pod hladinou. Spáry nejprve vysokotlakou tryskou očistíme a pak z nich vzduchovou sbíječkou odstraníme starý beton. Do volného prostoru dáme štěrk a pak do spáry natlačíme pytel z geotextilie, ve kterém je čerstvý beton. Pětikilovou palicí pytel zatlučeme do spáry, kde pak beton během několika hodin ztvrdne,“ vysvětlil postup prací potápěč Alexandr Kadeřábek.

Najednou se takhle opraví asi šest metrů spáry. Denně jich potápěči, kteří se střídají v práci pod vodou po dvou hodinách, opraví dvě až čtyři. „Zkoušeli se i jiné postupy, tento se ale osvědčil nejvíc,“ dodal.

Práci potápěčům v současné době na Nechranicích ztěžují přemnožené sinice. Jak sami potápěči říkají, pracují v hrachové polívce. „Do čtyř až pěti metrů je úplná tma, hlouběji je už něco vidět. V takovéto vodě platí, že potápěčovi oči jsou jeho ruce,“ sdělil A. Kadeřábek.

Práce provádí potápěčská stanice VOS z Chomutova. Kromě Nechranic provádí pro Povodí Ohře kontroly a opravy hrází i na jiných přehradách.