Uspořádá ji místní občanské sdružení Kuprospěchu. Jeho členové tak chtějí zájemce podrobněji seznámit s problematikou bezdomovectví a zprostředkovat jim na vlastní kůži pocity z přespání venku v mrazivém počasí.

Karel Straka z občanského sdružení upřesnil, že místem pro přespání bude bezdomovci často vyhledávaný prostor u fontánky mezi radnicí a obchodním komplexem Centrál. „Kromě osvětového zaměření má akce i praktický cíl. Chceme totiž lidi, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou, materiálně podpořit. Každý účastník tak musí přinést teplou čepici, rukavice nebo balíček trvanlivých potravin v hodnotě 50 korun. Shromážděné věci poté mezi potřebné rozdělíme," uvedl.

Diskusní část večere začne v 18:00 hodin na faře Českobratrské církve evangelické v ulici 28. října. Zástupce občanského sdružení Naděje představí všechny aktuálně dostupné nástroje zmírňování dopadů bezdomovectví v Česku. O poskytovaných službách následně pohovoří vedoucí odboru sociálních věcí chomutovského magistrátu. Přednáškovou část uzavře příspěvek občanského sdružení Mezanin o úspěšných příkladech řešení problematiky lidí bez přístřeší v zahraničí, které na své uplatnění u nás teprve čekají. Na dobrou noc pořadatelé promítnou film Davida Vondráčka Láska v hrobě.

Společný přesun na místo noclehu pod širým nebem je plánován na 21:00 hodin. „Spíme na vlastní riziko, s řádným vybavením odpovídajícím nočním a ranním teplotám. Nerušíme okolní spáče. Za nás účastníky a všechny lidi bez přístřeší se pomodlí evangelický farář," doplnil Straka.

Noc venku: Z Oxfordu do Chomutova
První „spáčské skupinky" se objevily v 70. letech minulého století. Rekrutovaly se z řad studentů, kterým osud lidí bez domova nebyl lhostejný. Následovaly akce dalších skupin, a to v Londýně, v Cambridge, v Oxfordu a v mnoha dalších městech. V České republice se k akci v tomto roce přihlásilo osm měst, na Slovensku zatím jen Bratislava. Projekt Noc venku ocenila letos odborná porota jako druhý nejlepší z celkem 308 přihlášených do soutěže o ceny SozialMarie, jež uděluje vídeňský ORF Radiokulturhaus. Stal se tak nejúspěšnějším českým projektem v posledních devíti letech udělování cen.