„Máme různé odrůdy, které dozrávají postupně, takže samosběr potrvá přibližně měsíc," sdělila ve středu Deníku Lenka Krejčová z firmy Farm Fruit Czech, která má v regionu pět jahodových plantáží.

Jsou u Havraně na Mostecku, u Cítolib na Lounsku, u Žiželic na Žatecku, u Droužkovic na Chomutovsku a u Hudcova na Teplicku (viz mapky v galerii).

Na plantáži u Droužkovic začala sklizeň jahod. Pokud chcete mít čerstvé, můžete si je přijet koupit, nebo nasbírat sami. Plantáž je otevřena každý den od osmi do sedmnácti hodin.
„Jsou sladké, jsou dobré, jsou jako med...“

Samosběr je celotýdenní, včetně víkendů, a trvá od 8 do 19 hodin za každého počasí. Úroda je podle Krejčové krásná, přestože ji ovlivnily jarní mrazíky.

Lidé se nemusejí předem objednávat, stačí přijet s jakoukoliv nádobou a začít v areálech sbírat. Ve stánku zaměstnanci plantáže vše zváží a zkasírují. Parkování je zdarma přímo u plantáží. „Většina lidí to na našich plantážích už zná, takže k nám snadno strefí," dodala Krejčová. Psi a další domácí mazlíčky si sběrači na plantáž nemají vozit.

Množství jahod, které si lze natrhat, je neomezené. Kdo přijede bez nádoby, může si koupit papírový košíček. V nabídce budou i navážené jahody v mističkách, rovnou ke koupi.

Řádky mezi jahodami jsou vystlány slámou, což usnadňuje trhání i za deště.