„Máme různé odrůdy, které dozrávají postupně, takže samosběr potrvá přibližně měsíc," sdělila ve středu Deníku Lenka Krejčová z firmy Farm Fruit Czech, která má v regionu pět jahodových plantáží.

Jsou u Havraně na Mostecku, u Cítolib na Lounsku, u Žiželic na Žatecku, u Droužkovic na Chomutovsku a u Hudcova na Teplicku (viz mapky v galerii).

Samosběr je celotýdenní, včetně víkendů, a trvá od 8 do 19 hodin za každého počasí. Úroda je podle Krejčové krásná, přestože ji ovlivnily jarní mrazíky.

Lidé se nemusejí předem objednávat, stačí přijet s jakoukoliv nádobou a začít v areálech sbírat. Ve stánku zaměstnanci plantáže vše zváží a zkasírují. Parkování je zdarma přímo u plantáží. „Většina lidí to na našich plantážích už zná, takže k nám snadno strefí," dodala Krejčová. Psi a další domácí mazlíčky si sběrači na plantáž nemají vozit.

Množství jahod, které si lze natrhat, je neomezené. Kdo přijede bez nádoby, může si koupit papírový košíček. V nabídce budou i navážené jahody v mističkách, rovnou ke koupi.

Řádky mezi jahodami jsou vystlány slámou, což usnadňuje trhání i za deště.