Jedni ho milují za břitké texty, pro jiné je vrcholem kýče s nádechem náckovství a odmítají s ním sdílet jedno pódium. Zpěvák Tomáš Hnídek alias Ortel vystoupí v srpnu v Měděnci. Obec si s kritiky ani společenskou diskuzí hlavu neláme, dokonce sama nabízí lístky.

Měděnecký koncert je jedinou letní zastávkou kapely v Ústeckém kraji. Pozvala ji sama obec v čele se starostkou Valerií Markovou, která je Ortelovou fanynkou. Za svým rozhodnutím si stojí. „Nechápu, proč bych v našem demokratickém státě nemohla pozvat Stříbrného slavíka. Kontroverzní pověst je jen médii vytvořená záležitost,“ odmítá kritiku Marková. „Jezdím na koncerty a vím, že se tam nic nezákonného neděje, zajděte si tam, ať se přesvědčíte na vlastní oči,“ pokračuje starostka.

Kapela Ortel si svou kontroverzní pověst vysloužila texty, v nichž kritizuje aktuálně hlavně islám, migraci nebo sociální nerovnost a dobrou službu kapele neudělala ani neonacistická minulost jejího frontmana. Tomáš Hnídek stál na počátku devadesátých let u zrodu neonacistické kapely Conflict 88 v níž účinkoval skoro deset let a nikdy se od ní veřejně nedistancoval.

Starostka nevidí žádný problém

Proti Ortelu vystupují nejen umělci, ale povolení koncertu v obci si rozmýšlejí i starostové. Těm v Krabčicích a Jaroměři dokonce na stole přistála petice za zrušení koncertu. Hudební akce ale nakonec po zasedání městské rady dostaly zelenou. „Nemůžeme zasahovat do práva vyjadřovat své názory, nebo rozšiřovat ideje,“ komentoval rozhodnutí pro Deník starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

Měděnecká starostka žádné komplikace či nelibost občanů neočekává. Lístky na koncert si dokonce mohou fanoušci zakoupit přímo na obecním úřadě, v infocentru, čímž je obec oproti jiným prodejním místům vskutku unikátní. „Nevidím na tom nic nezákonného ani špatného,“ přesto si stojí za svým starostka.

Obyvatelé okolních měst a obcí jsou ale jiného názoru. „Měděnec je obec těžce zkoušená, vypálení za třicetileté války, odsun Němců, natáčení Majora Zemana a teď ten hnědej blbec,“ glosuje Marek Šíma na adresu frontmana kapely. Ještě tvrději kritizuje kapelu Roman Krajíček. „Tak proč si trochu nezahajlovat, že,“ říká Chomutovan a naráží tím na spekulace, že na Ortel občas dorazí starší Hnídkovi fanoušci . „Podporovat nácky je dost smutný,“ dodává Chomutovan.

Koncerty kapely se poslední dobou odehrávají za zvýšeného zájmu policie. Například před týdnem dohlížela na šumperský koncert čtyřicítka policistů. Na Měděnci se ale nic podobného nechystá. „Připravujeme standartní bezpečnostní opatření," potvrdila policejní mluvčí Alena Bartošová.

close Tomáš Ortel (vlevo) v čele průvodu protiromské demonstrace v roce 2013 v Plzni. info Zdroj: DENÍK/Milan Říský zoom_in Největší hříchy Tomáše Ortela- byl zakládajícím členem neonacistické kapely Conflict 88, kde působil skoro deset let (nikdy se od ní nedistancoval)
- povolil Dělnické straně (nakonec soudem rozpuštěné) použít jeho píseň Hadr jako stranickou hymnu
- v souvislosti s migrační vlnou si vysloužil popularitu i kritiku písní Mešita, která reaguje na rostoucí islamismus („pro Alláhovu slávu uříznou ti hlavu“ stojí třeba v textu)
- díky aktivitě fanoušků získal Stříbrného slavíka za rok 2016
- od března letošního roku podporuje (a je pravděpodobně členem) politické hnutí Řád národa – Vlastenecká unie
- režisér Vít Klusák ve svém dokumentu Svět podle Daliborka zachytil koncert Ortelu, na kterém se hajlovalo