Ladislav Drlý a Jaroslav Komínek (KSČM) byli v Chomutově vždy nejaktivnějšími zastupiteli opozice. Jana Vaňhová (ČSSD) zase jednou z hlavních představitelek koalice. Teď všichni tři sedí společně v krajské radě. Co bude dál s rozložením politických sil ve městě, když stejné strany a titíž lidé o úroveň výš spolupracují?

Otázka je nasnadě rozšíří se chomutovská koalice o komunisty? „Žádný impuls nepřišel a ani neočekávám, že přijde," komentoval to již před vánočními svátky stručně primátor Jan Mareš (ČSSD). Z vyjádření komunistických zastupitelů vyplývá, že z jejich strany by zájem byl. Ale neprojde to kvůli nedostatku hlasů.

„Ve městě nedokážeme to, co na kraji. Jen s ČSSD většinu dohromady nedáme," vysvětluje Ladislav Drlý s tím,že proto nejsou takové úvahy aktuální. Třetího do party totiž tato dvojice nesežene. ODS odmítá koalici s komunisty, sociální demokracie by zase nechtěla spolupracovat s PRO Chomutov.

Vypadá to, že oficiálně zůstane vše při starém. Ve městě jako opozice, na kraji koalice. Jenže lze teď od komunistů očekávat opoziční kritiku těch, s nimiž na krajské úrovni spolupracují? „Možná je to trochu schizofrenní situace," připouští Drlý, „na našem přístupu to ale nic nemění. Když přijde rozumný návrh koalice, podpoříme ho. Když rozumný nebude, tak pro něj ruku nezvedneme."

V podstatě stejně hovoří i jeho stranický kolega a šéf chomutovských komunistů Jaroslav Komínek. „Zrovna včera jsem nad tím samým přemýšlel. Může to vypadat zvláštně, ale na druhou stranu my máme pořád stejnou politiku podporovat dobré návrhy bez ohledu na to, jestli je dá Petr nebo Pavel."

Koalici v Chomutově nyní tvoří ČSSD, ODS, Severočeši.cz a TOP09. Dohromady mají jen těsnou většinu osmnácti hlasů. V opozici zůstali PRO Chomutov, KSČM a Nespokojení občané!, hlasů mají dohromady sedmnáct.