Tentokrát si ale místo aktivistů vyhlédli komín chránění sokoli. „Samička sokola stěhovavého si usmyslela, že smotané kabely ve výšce 250 metrů jsou tím nejlepším místem pro snesení vajíček,“ informoval mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

Dravec je přísně chráněný a v Česku se vyskytuje vzácně. „Jelikož je kriticky ohroženým druhem, je ze zákona naší povinností nechat sokoly vyhnízdit,“ poznamenal Josef Vaic, vedoucí útvaru ekologie a bezpečnosti Elektráren Tušimice a Prunéřov.

Dodal, že sokoli si nestaví vlastní hnízda, buď zaberou cizí nebo hnízdí na skalách a výškových budovách přímo na holém podkladu. „Proto se jim asi smotaná kabeláž na ochozu tušimického komínu zdála ideální,“ uvažuje.

Podle Vaice nejsou sokolové v okolí elektráren ničím překvapivým, pracovníci už je pozorovali dříve. Je možné, že se uhnízdili i na prunéřovském komíně, kde byli ptáci rovněž spatřeni. ČEZ o objevu hnízda informoval ornitology i Českou inspekci životního prostředí, ta by měla určit, jak se může na komíně a jeho okolí pracovat, aby vzácní dravci nebyli rušeni a hnízdo neopustili.

Ptáci totiž elektrárnám trochu zkomplikovali demolici druhého nejvyššího komína v Česku. Tušimice totiž procházejí obnovou a komín už nebude potřeba. Nebude odstřelen, ale postupně ho po kouskách „rozštípe“ bagr s hydraulickými nůžkami, který bude pracovat odshora dolů a bude ukotven v komíně.

Nahoru tak teď nikdo šplhat nesmí, musí se počkat na to, jak dopadne příběh sokolí rodinky. Podle ornitologa Václava Berana může dopadnout nevesele. „Umístění 'hnízda' je velice nešťastné. I kdyby nesehrálo negativní roli rušení, těžko by se mláďata vylíhla. Není rovné, vejce jsou daleko od sebe a navíc jeho dno není izolované. Uvidíme do čtrnácti dnů,“ konstatoval Václav Beran.

Svou roli může sehrát i to, že hnízdo našli pracovníci specializované firmy, kteří mohli ptáky vyrušit, i když podle Schneppa sokolí pár poblíž nebyl. (rod, otys)