Kámen po kameni skládají dělníci repliku staré rozhledny na nejvyšším vrcholu Krušných hor Klínovci. Po řadě měsíců tam bude znovu stát jedna z dominant Krušnohoří.

Historická, 24 metrů vysoká rozhledna, která stála na Klínovci od roku 1884, musela zmizet poté, co její stav byl už neudržitelný. Podle statiků se navíc nebezpečně vychylovala.

Věž je i s hotelem chráněnou památkou, proto ji dělníci nemohli jen tak zbourat. Postupně ji rozebrali a teď skládají zpátky do stejné podoby. Úplně od začátku. „Kromě nějakých říms a střechy jde o úplně novou stavbu," řekl Deníku na místě jeden z mužů, kteří pod rozhlednou pracovali. „Přestože je tady občas psí počasí a nejsou výjimkou kroupy a sněhové vločky, vše jede zatím podle plánu," doplnil stavbař.

Radnice v Božím Daru, která s rekonstrukcí započala v loňském roce, za práce zaplatí přibližně 12 milionů korun. „Je to téměř režijní cena. Vysoutěžili jsme ji, a navíc dodavatel bere rozhlednu jako referenční stavbu," pochvaluje si starosta Božího Daru Jan Horník.

Nově postavená rozhledna bude pro veřejnost přístupná na státní svátek 28. října letošního roku. „Chceme to propojit s oslavou státnosti, protože rozhlednu svého času navštívil i T. G. Masaryk," vysvětlil starosta.

Podle něj zbude v rozhledně také místo na menší expozici, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout snímky z rozsáhlé rekonstrukce. „Počítáme také s obrazovkou, kde bude přenos z kamery na vrcholu, aby si pohled do krajiny mohli užít například lidé, kteří se nahoru do věže kvůli handicapu nedostanou," poznamenal Horník.

Původně se rekonstrukce rozhledny plánovala už v letech 2004 2008, ale nebyly na ní peníze. Až nyní s financováním pomohla Evropská unie. Areál zchátral hlavně během socialismu, v majetku obce Boží Dar je až od roku 2003.

Zajímavosti o rozhledně√  Jedná se o nejvýše položenou rozhlednu Krušných hor.
√  Věž byla otevřena v roce 1884 a dostala název „Kaiser-Franz-Josephs-Turm" .
√  V roce 1885 vrchol navštívilo 6000 lidí, z toho však jen 4623 vystoupilo na věž. Důvodem prý byla především fyzická náročnost výstupu a velmi úzký prostor schodiště.
√  Rozhlednu chtěli nejprve jen zrekonstruovat, ale přišlo se na to, že zdivo je v tak špatném stavu, že se musí kompletně rozebrat.