Kdo vyrazí tento víkend na Klínovec, aby si tam užil 75 centimetrů nově napadaného prašanu a vezme s sebou děti, ušetří. Malí lyžaři se svezou zdarma a dospělí za snížené jízdné. Za celý den na svahu zaplatí 430 Kč, což je za běžných okolností juniorská jízdenka vedlejší sezóny.

„Ceny máme nižší s ohledem na to, že nemáme zprovozněný celý areál. Zatím rozjíždíme dvě lanovky a jeden vlek. Pro začátek se lyžuje na Dámské, Pařezovce a Jáchymovské sjezdovce,“ nastínil majitel klínoveckého skiareálu Martin Píša. „Další sjezdovky dosněžujeme a budeme je průběžně otevírat. Příští víkend už budou všechny kompletně připravené,“ doplnil informaci.

Klínovec má také upraveno dvacet kilometrů běžeckých tras. Pro příznivce bílé stopy je nachystaný dolní okruh v prostoru směrem k Loučné i horní, který křižuje sjezdovky.

Pomalu a postupně


Pilně se dosněžují a rolbují sjezdovky i na Pyšné. V sobotu bude v provozu vlek na malé sjezdovce a v dětském skiparku.

„V neděli chceme rozjet i velkou sjezdovku. Musíme vše rozjet postupně, aby to šlo správně,“ vysvětlil Tomáš Procházka, prezident Lyžařského klubu Slovan Jirkov, který areál spravuje. Víkendem se areál neuzavírá. Od úterý začíná oblíbené večerní lyžování, které pokračuje do soboty.

Na Mezihoří si nechávají spuštění „ostrého“ provozu až na neděli.

„Děláme vše možné, aby se areál zprovoznil. Sněžíme ze všech sněžných děl, rozjíždíme sníh rolbou, kontrolujeme techniku, a tak bychom nejspíš mohli zahájit sezónu už v sobotu. Den navíc si necháváme jen pro jistotu,“ vysvětlil člen výkonného výboru Jiří Rytíř.

Fůra sněhu, teplá zem


Pro skiareály je zasněžování alfou – omegou přesto, že vydatně sněží a mrzne. „Půda je ale stále teplá. Proto potřebujeme vytvořit základ, který vydrží i přes oblevy,“ vysvětlil Rytíř.

Jak je to v dalších areálech

Bouřňák, Teplicko
Chomutovští lyžaři a snowboardisté se mohou vypravit i do sousedních areálů. Od pátku se lyžuje ve Sport centru Bouřňák na Teplicku, a to za dětské ceny. Lyžaři tak zaplatí dvě stě korun. Upravené jsou i běžecké tratě. Na sjezdovkách je přibližně půl metru umělého i přírodního sněhu.

Klíny, Mostecko
Lyžařské středisko Klíny na Mostecku spouští vleky dnes ráno. Rozjet se má jeden vlek Poma. Upravené budou i některé okruhy pro běžecké lyžování. „Pokud to nepůjde rolbou, tak budou upraveny na klasiku skútrem se stopovačem,“ informovali provozovatelé areálu. Celodenní lyžování zde do 22. prosince stojí 250 korun. Klíny byly oceněné v průzkumu sítě Evropských spotřebitelských center jako areál s nejnižší cenou za šestidenní skipas pro dospělého.(r + ČTK)