Stále to není padesát na padesát. Pokud jde o ženy a jejich zastoupení na kandidátkách stran celorepublikově, dosahují sotva třetiny a na Chomutovsku tento podíl oproti mužské většině jen mírně překračují. Jejich počet stoupá spíše ve vesnicích.

O hlasy voličů se letos ve městech a obcích na Chomutovsku hlásí 1381 mužů a 782 žen. Poměr vychází na 63,9 ku 36,1 procentům. To znamená, že se podíl žen v komunální politice oproti minulým volbám mírně snížil. Před čtyřmi lety jich bylo 37 procent.

Občas se napříč městy najde strana, kde ženy vládnou. Například křesťanští demokraté v Jirkově táhnou do volebního boje v obráceném gardu: pět mužů, osm žen. Stejně tak kadaňští Piráti s poměrem 12 ku 15 ve prospěch žen. Podobně vybočuje i hnutí ANO a Strana zelených v Klášterci nad Ohří a Starostové a nezávislí ve Vejprtech. Tím ale výčet, pokud jde o větší města okresu, končí. Kandidátky nabízejí hlavně muže, kteří se chtějí politicky angažovat.

Jiná situace je ve vesnicích. Vyrovnaný poměr zástupců obou pohlaví mají na kandidátkách stran v Pětipsech, Pesvicích a ve Všehrdech. Zcela ve prospěch žen jsou v Domašíně, kde ženy přesáhly 77 procent. Ve Chbanech, Křimově a Hrušovanech mají 55 a více procent.

Jednou ze zástupkyň političek na venkově je zastupitelka Hrušovan Drahomila Kramplová. Ve svých 66 letech má za sebou tři volební období a opět kandiduje za stranu Pro obec. Jsou v ní dva muži a sedm žen. „Místní dění mě zajímá od chvíle, kdy jsme se sem v roce 1990 přistěhovali z Kadaně. Jsem v politice ráda,“ zmínila zastupitelka. „Muži vidí politiku z mužského hlediska, ženy z ženského. Nikdo se tu ale nedohaduje,“ líbí se jí poklidný styl Hrušovanských.

Pokud jde o práci političek a politiků, nemyslí si, že by ženy zdolávaly větší obtíže. „Ženy to nemají těžší. Nic není bez práce,“ myslí si zastupitelka.

Její pohled na věc sdílí i starostka Bílenců Petra Kubániková. „Ženy i muži jsou na tom v politice stejně, jen muži jsou praktičtější a ženy řeší i estetické hledisko,“ míní. „Myslím, že se ženy do politiky nehrnou, a to z časových důvodů, protože převažuje rodinná pozice. Starostování a práce v zastupitelstvu jsou časově náročné,“ dodala.

close Grafika info Zdroj: Deník zoom_in

Vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích podporuje nezisková organizace Fórum 50%. Podle jejích analýz sice v rámci měst a obcí podíl žen mírně stoupá, přesto v minulých volbách v průměru dosáhl jen 27 procent.

„Nárůst je malý, chtěli bychom alespoň čtyřicet procent, aby byly více zastoupeny životní zkušenosti žen a ty měly možnost něco změnit,“ uvedla analytička společnosti Markéta Kos Mottlová.