Pomáhají dopadnout zloděje, výtržníky i delikventy, pro které je mravnost sprosté slovo. Na bezpečnost v Jirkově dohlíží více než čtyři desítky bezpečnostních kamer. Město jich hodlá pořídit ještě více. Vyžádá si to větší nároky na prostor či obsluhu, pro kterou chtějí strážníci najmout další zaměstnance.

Městský kamerový arzenál zatím čítá 43 zařízení. Skoro polovina z nich dohlíží na Nové Ervěnice, zbytek hlídá sídliště v horní části města, centrum Jirkova nebo okraj Březence. Jejich počet v dohledné době ale ještě stoupne. „Jsou tu stále místa, kde by kamery ještě byly potřeba,“ připomíná ředitel městské policie Martin Řehůřek. „Třeba v parku ve Smetanových sadech nebo ve vnitrobloku mezi ulicemi U Sauny a Alešova, kde je dětské hřiště,“ vyjmenovává konkrétní místa. Kamerou by také chtěl snímat všechny podchody ve městě.

Společně s rozšířením kamerového systému bude ale potřeba upravit i technické zázemí. Obrazovek a zařízení, které přenášejí obraz z monitorovaného terénu, je už totiž tolik, že se do původní místnosti velína nevejdou.

Nový velín za miliony

Městská policie zřídí velín nový. „Využijeme k tomu další prostory v objektu, kde strážníci sídlí, a které se zatím nevyužívají,“ upřesňuje starosta města Radek Štejnar.

Náklady za úpravy by podle města neměly přesáhnout jednotky milionů korun. „Starý velín stál čtyři miliony korun, podobné by to mělo být i teď,“ doplňuje starosta.

Ředitel městské policie by chtěl do budoucna posílit nejen bezpečnostní elektroniku, ale i svůj sbor. A to jak o samotné strážníky, tak o civilní zaměstnance, kteří by vytíženým strážníkům pomohli právě s obsluhou kamer. „Čím více kamer máme, tím více potřebujeme obsluhy. Kamera jede 24 hodin denně a stejnou dobu ji někdo musí sledovat. Zatím to dělá jeden strážník, který má ale i další povinnosti,“ říká Řehůřek.

„Chtěl bych proto zaměstnat civilní pracovníky, na každou směnu alespoň jednoho. Zároveň zvažujeme, že bychom místa nabídli i zdravotně znevýhodněným,“ doplňuje Řehůřek.

Rozšiřování kamerových systémů na veřejných místech vždy doprovází i diskuze o tom, zda jsou kamery opravdu účinné a neslouží spíše ke „šmírování“ slušného obyvatelstva.

Zloději i onanista

Někteří lidé volají po ještě větším rozšíření kamer, protože se díky nim cítí v bezpečí, druzí je naopak kritizují. „Máme město obšancované kamerami. Když se ale děje něco závažného, koukají jinam,“ myslí si Jirkovan Miloš Bláha. „Místo přepadení nasnímají akorát to, jak si něco odložíte u popelnice,“ dodává Bláha.

Řehůřek ale odmítá, že by jirkovský kamerový systém sloužil jako pověstný Velký bratr, který by občany špehoval. „Rozhodně jsou účinné. Díky nim jsme rychle dopadli například zloděje, který během jedné noci očesal několik aut o kola. Pravidelně pomáhají státní policii s dopadením pachatelů,“ dokládá význam kamer Řehůřek.

„Kamery nainstalované v říjnu v Ervěnicích dokonce už dva dny po umístění nasnímaly onanistu, který se veřejně uspokojoval uprostřed města,“ uzavírá Řehůřek.