Dáme na hotel osmdesát milionů korun. To je hodně, dejte nám slevu. A když nedáte, tak my tam nic nepostavíme. S takovýmhle dopisem se v březnu 2010 obrátila na radu města Chomutova společnost Czech Republic Investment (CRI).

Firma tehdy kupovala část budovy bývalých kasáren na Zadních Vinohradech, kde chtěla postavit hotel. Do výběrového řízení, které bylo vyhlášeno přes Vánoce, se přihlásila jako jediná. A pak si ještě na městě vyžádala slevu.

Chceme slevu…

A tehdejší vedení Chomutova firmě ochotně vyhovělo a přistoupilo na její nabídku. Tedy že za budovy a okolní pozemky městská kasa dostane 4,5 milionu korun, ačkoliv odbor majetku navrhl prodejní cenu 5,2 milionu. Město nakonec slevilo o sedm set tisíc, k tomu dostala CRI pozemky na budoucí parkoviště v hodnotě 1,3 milionu korun zdarma. Radnice tehdy argumentovala tím, že chce mít stavbu hotovou co nejrychleji.

…ale i dotaci

Firma CRI ovšem nelenila a už za pár měsíců požádala o dotaci do Regionálního operačního programu Severozápad. A v listopadu si mohli akcionáři otevřít šampaňské. Regionální rada totiž projektu přiznala dotaci ve výši 60 milionů korun.

Za tu dobu už projekt výrazně nabobtnal. Zatímco ještě v žádosti pro město Chomutov společnost CRI uváděla, že hotel postaví za cca 80 milionů korun, v registru projektů už se mluví o celkovém rozpočtu přes 120 milionů korun.

Projekt nabobtnal

I díky tomu dosáhla na dotaci ve výši 51 milionů korun z EU, což je čtyřicet procent uznatelných nákladů. K tomu firmě CRI přihodila další dárek regionální rada, které dala ze svého rozpočtu dalších 9 milionů korun.

Z „chudé“ firmy, která v žádosti městu brečela nad následky ekonomické světové krize, se tak rázem stala bohatá společnost.

Tři hvězdy

Za dotační peníze má na Vinohradech opravit objekt bývalých vojenských kasáren a udělat z něho tříhvězdičkový hotel s 84 dvojlůžkovými pokoji, restaurací a barem.

Vyjádření firmy se Deníku při psaní článku nepodařilo získat. Číslo mobilu na předsedkyni představenstva Michaelu Šultovou uvedené v žádosti už neexistuje. Na email společnost zatím nijak nereagovala.

Deník sehnal i jiné číslo na paní Šultovou z Černovic, jejímž koníčkem je výcvik psů, ale to nikdo nezvedl a na SMS neodpověděl.

Už dříve jsme uváděli, že kolem společnosti CRI jsou nejasnosti. Firma má utajené akcionáře, takže není jasné, kdo ji vlastní. Jen pár týdnů před výběrovým řízením se přejmenovala a kompletně se změnilo složení správních orgánů.

Spojitost s CV Relax

Navíc je personálně propojena se společnostmi, které mají blízko k CV Relax chomutovského politika za ODS Zdeňka Fojtíka.

Předsedkyně představenstva Michaela Šultová je příbuznou Zdeňka Fojtíka. S ním ji dále spojuje práce pro společnost SC Bronco, která sídlí na stejné pražské adrese jako CRI.

Paní Šultová pro SC Bronco úspěšně žádala o dotace, navíc v představenstvu sedí její příbuzná, v dozorčí radě pak zaměstnanci CV Relax, pro kterou SC Bronco rovněž pracovalo.

Společnost CRI už dříve jakoukoliv spojitost s CV Relax odmítlo a zvažovala, že se bude bránit soudní cestou. Michaela Šultová v dopise redakci potvrdila, že příbuznou Zdeňka Fojtíka je.

Stavba hotelu už je v plném proudu. Hotel Vinohrady by měl být dokončen v prosinci, nebo prvním čtvrtletí příštího roku. Bydlet v něm budou zřejmě hlavně sportovci a hosté areálu.