Až bude hotová, zpřehlední i zrychlí dopravu a udělá velkou radost cyklistům. Zatím ale Jirkovany pěkně potrápí. Ve Dvořákově ulici probíhá nákladná přestavba a stavební práce si vyžádaly daň. Omezí místní trolejbusovou dopravu na tři měsíce.

Omezení se týká trolejbusové linky číslo 341, která obsluhuje trasu z jirkovského Horníku až na chomutovskou zastávku Vodní. Trolejbusy nebudou zajíždět na zastávky Jirkov – Horník, Vinařická I a Hornická. Výluka začne 16. října a potrvá až do poloviny ledna. „Místo toho bude trasa pokračovat přes zastávku Červenohradecká na autobusové nádraží. Tam bude linka také začínat,“ popisuje mluvčí města Josef Dušek.

Město sice dopředu s výlukou napevno nepočítalo, přesto ale úplně bezproblémový chod dopravy neslibovalo a připouštělo, že hromadnou dopravu mohou ovlivnit zásahy stavebních inženýrů. A tak se také stalo. „Stavební firma potřebuje svést dopravu do jednoho pruhu u křižovatky u Penny marketu. Trolejbusy tu ale nezvládnou zatočit,“ vysvětluje mluvčí Dušek.

Pokud budou chtít obyvatelé z neobsluhovaných ulic hromadnou dopravu využít, mohou se projít k nejbližší zastávce na ulici Dvořákova, nebo vyčkat na příjezd autobusu linky 301 a poté na trase případně přestoupit.

Cestující radost nemají

Řada Jirkovanů se teď kvůli omezení na zimu těší ještě méně než dosud a na stavební plány hořekuje. „Budu chodit pešky až na Vinařice, ve sněhu a v mrazu to bude paráda,“ zlobí se osmatřicetiletá Petra Máchová. „Autobusy jezdí jednou za hodinu, to je obslužnost jak někde na vesnici. Navíc dělám noční a potmě špacírovat přes čtvrt města mě neláká,“ uzavírá nakvašeně Jirkovanka.

Stavební práce na přestavbě Dvořákovy ulice začaly letos v září. Jedná se o největší investiční akci města za posledních několik let. Ikonická, betonovými panely tvořená široká silnice zmizí, nahradí ji užší komunikace s cyklostezkou. Na některých místech, kde jsou zatím jen frekventované křižovatky, vyrostou kruhové objezdy. Hotovo by mělo být příští rok, pak se dělníci posunou dál k Ervěnicím. Celkem si nová komunikace vyžádá z městského rozpočtu více než čtyřicet milionů korun.