y. Nedávno si profil na Facebook přidala i starostka Vejprt a následovala tak své kolegy a kolegyně z okresu, z nichž řada už tento fenomén využívá.


„Přivedly mě k tomu moje dcery a abych byla jak se říká „in“, tak jsem si ho také založila,“ popisuje Jitka Gavdunová. Jak ale sama přiznává, na Facebooku tráví minimum času.

Jak funguje Facebook?

Facebook je internetový server, na kterém si lidé mohou založit svůj profil, tedy jakousi osobní stránku. Na ni můžete dávat své osobní fotografie, vzkazy, svěřovat se s momentálními náladami nebo třeba oznámit všem, že se budete ženit či vdávat. Základním kamenem komunikace je systém „přátel“, které pokud přijmete do své skupiny, ti pak vidí zmíněné detaily z vaší osobní stránky.
Se svými více než 200 miliony aktivních uživatelů je jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do padesáti sedmi jazyků.


Svou oficiální Facebook stránku má již delší dobu i primátorka Ivana Řápková, kam přidává své názory a novinky z jejího politického života.
Ta má kromě toho i několik fanklubů – skupin, ke kterým se může přidat kdokoliv, kdo chomutovské primátorce fandí a souhlasí s jejími názory. Například jedna skupina má přes tisíc tři sta členů a nazývá se „Ivana Řápková – primátorka města“ - skupina pro všechny ty, kteří souhlasí s tvrdým postupem proti neplatičům.


Z dalších známých osobností na Chomutovsku můžete na Facebooku najít třeba Přemysla Rabase.


„Získávám na Facebooku zajímavé informace. Na druhou stranu tam moc času netrávím,“ uvádí Rabas.


Dále jsou tam například bývalá ministryně pro lidská práva z Chomutova Džamila Stehlíková, starosta Kadaně Jiří Kulhánek, starosta Jirkova Radek Štejnar…


Facebook používají tisíce Chomutovanů, svůj profil tam mají i chomutovští sportovci jako hokejista Ladislav Boušek nebo mladá plavkyně Simona Baumrtová.


Dále tam jsou i další chomutovské skupiny - KLH Chomutov má dneska přes sedm set fanoušků, disko klub Etage přes pět set osmdesát členů, Tj Veros Chomutov čtyřicet osm členů, samotný Chomutov má přes tisíc členů a další.

HLAS PRO

Jiří Kulhánek, starosta Kadaně - Profil na Facebooku má.

"Profil na Facebooku mám, poradil mi to syn. Je to určitá forma mé prezentace. Často skrze něj odpovídám i na dotazy občanů a to docela často. Ale trávím tam opravdu málo času. Rozhodně tam nemám žádné fotografie a ani se tam nevěnuji různým hrám a podobně."

HLAS PROTI

Jan Houška, starosta Klášterce nad Ohří - Profil nemá a nechce.

"Já profil na Facebooku nemám a ani se nechystám ho tam mít. Celkově proti tomu nic nemám. Je to určitě moderní forma toho, jak se dostat k informacím, ale i k takovým s kterými leckdy nesouhlasím."