Ten se rozkládá na hranicích okresů Louny, Karlovy Vary a Chomutov, většinu zabírá vojenský prostor Hradiště. „O vysazení zubra na Doupov jednáme. Jasno by mělo být na konci srpna," sdělila na dotaz deníku Hana Politzerová, mluvčí Vojenských lesů a statků.

„Provádíme průzkumy, která lokalita by byla nejvhodnější," řekl pro Českou televizi Jiří Janota, ředitel Vojenských lesů a statků. Zatímco do Ralska zamířili zubři dovezení z Polska, na Doupov by mohla být převezena polodivoká zvířata, která se chovají ve 22 hektarů rozlehlé oboře na jihu Čech na Strakonicku. Tamní chovatel Jiří Kapoun je před pěti lety přivezl se Slovenska. Podle ČT by jich ze Strakonicka na Doupov mohlo letos na podzim zamířit sedm.

Zubři v Čechách z volné přírody zmizeli před více než sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů, zůstali jen v zoologických zahradách. Nyní se do volné přírody pomalu vracejí, letos v ní žije 30 zubrů, kterým se loni narodilo pět telat. Dospělý jedinec dosahuje v kohoutku výšky až 195 centimetrů a délky téměř tří metrů. Zubr evropský, který je o něco menší než jeho příbuzný bizon americký, váží od osmi set do dvanácti set kilogramů.

Zubři jsou za normálních okolností plachá zvířata, lidé se jich ve volné přírodě nemusí bát. „Pokud jich nebude v přírodě moc, lidé o nich nebudou vědět," sdělil zoolog Ivan Kubát.