„Město nám poskytlo skvělé zázemí. Prostředí i podmínky pro studium jsou v Chomutově lepší než v Praze, učitelé se posluchačům mohou věnovat individuálně. Přesto narážíme na neochotu zájemců o studium. Preferují už od prvního ročníku Prahu, argumentují více příležitostmi a možnostmi, například při shánění brigády pro přivýdělek," uvedl proděkan strojní fakulty ČVUT Jan Řezníček.

Školu přitom podporuje město, firmám v regionu střední a vyšší technický management citelně chybí. Na Chomutovsku působí více než 100 zahraničních a 250 tuzemských firem, vysokoškolsky vzdělané techniky postrádá většina z nich. „Po prvotním nadšení ale zájem firem z průmyslových zón v regionu opadl, nabírají hlavně dělníky. Mohutně nám také konkuruje fakulta výrobních technologií a managementu ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP), která už v roce 2002 zřídila detašované pracoviště v chomutovské střední průmyslové škole," doplnil Řezníček.

Strojní fakulta ČVUT přesto Chomutov neopouští, což potvrdila vedoucí odboru školství chomutovského magistrátu Dagmar Mikovcová. „V současné době fakulta organizuje v prostorách detašovaného pracoviště počítačové kurzy pro zájemce vyšší věkové kategorie a také školení v nových technologiích adresně zaměřené na pracovníky firem v průmyslových zónách na Chomutovsku," vyjmenovala. „Pokud se nám v následujícím akademickém roce přihlásí ke studiu v Chomutově alespoň 20 studentů, jsme schopni zabezpečit znovu výuku," doplnil Řezníček.

Fakulta původně počítala s větším zájmem, chtěla ve městě vyučovat až kolem 60 posluchačů. K tomuto počtu se ale přiblížila jen při otevření chomutovského pracoviště před devíti lety, kdy se ke studiu zapsalo 56 zájemců. Každým rokem to však bylo méně lidí, naposled v roce 2009 studium zahájilo 18 mužů a žen.

Město vyčlenilo na rekonstrukci sídla ČVUT zhruba deset milionů korun, z toho 4,5 milionu získalo od elektrárenské společnosti ČEZ. Radnice později nechala opravit třetí podlaží, kde vzniklo pět učeben. Investice činila 2,2 milionu korun.

Město podporuje podle mluvčí magistrátu Šárky Schönové technické školství dlouhodobě. „Cílem je snížení nezaměstnanosti, kterou je náš region výrazně zasažen. Docílit toho lze i správnou volbou studia. Perspektivní jsou právě technické obory a řemesla. Kdo to pochopí, bude mít práci," dodala.