434 let staré hodiny

„Nejstarší jednoručičkové nástěnné hodiny pocházejí z roku 1580, jsou z Čech. Unikátní jsou vodní hodiny. Za povšimnutí určitě stojí i hodiny ve tvaru rakve, jež si nechal na konci 19. století vyrobit bohatý kupec ve Vídni po smrti své manželky. Všechny hodiny jsou funkční,“ pochlubil se majitel sbírky Václav Šimonovský starší.

Otec i syn

Muzeum sídlí v domě č.p. 2 v Chomutovské ulici, kousek od náměstí Dr. E. Beneše. Spoluzakladatelem muzea je syn Václava Šimonovský, rovněž Václav. „Otec sbírá hodiny 50 let, je to jeho vášeň už od junáckého věku. Chtěl se využit hodinářem, rodiče mu v tom však zabránili. Skončil jako frézař. Hodiny nakonec opravujeme oba, ani já ale nejsem profesionálním hodinářem. Svým koníčkem mě však táta nakazil, za což jsem mu nyní vděčný,“ přiblížil začátky sběratelského nadšení rodiny Václav Šimonovký mladší.

Sbírka pod kontrolou

Sbírka je neprodejná a má vysokou uměleckou i finanční hodnotu. Majitelé proto neváhali investovat do bezpečnostních a kamerových systémů, sbírka je pod neustálou kontrolou.

Otevřeno denně

Stálá expozice starožitných hodin z celé Evropy je od dubna do září otevřena denně od 09:00 do 17:00 hodin, od října do března pak od úterý do soboty od 09:00 do 15:00 hodin. Návštěvníky seznámí se sbírkou průvodce, poskytne i odborný komentář. Vždy v úterý se návštěvníci mohou těšit na zasvěcený výklad Václava Šimonovského či jeho syna.

Vstupné

Dospělí zaplatí za prohlídku expozice 100 korun, děti do šesti let s doprovodem mají vstup zdarma. Děti a mládež ve věku šest až 18 let si připraví 30 korun, důchodci 70 korun. Rodinné vstupné vyjde na 220 korun.