Numismatická sbírka chomutovského oblastního muzea obsahuje řadu zajímavostí. Patří do ní mince, bankovky a dokonce i poklad – stříbrný Kralupský depot, který dosud nebyl vystavený. Poprvé ho návštěvníci uvidí v sobotu 29. června spolu s dalšími exponáty na výstavě v muzejních prostorách radnice. Připomenou si tak půl století numismatiky na Chomutovsku. K vidění bude i putovní výstava Zmatené peníze.

Výstava s názvem 50 let numismatiky na Chomutovsku a Zmatené peníze bude mít dvě části. První přiblíží práci místního odborného spolku a ukáže přes 300 numismatických nálezů, díky kterým návštěvníci poznají místní historická nouzová platidla a účelové známky i s jejich bohatou historií. Mezi nimi například politické peníze pro Chomutov, Horu sv. Šebestiána a Jirkov z roku 1918.

„Zhotovila je tiskárna Emila Schrickera v Chomutově. Jednalo se o poukázky, za jejichž hodnotu ručily zastupitelské okresy Chomutov, Hora sv. Šebestiána a Jirkov svým movitým a nemovitým majetkem,“ přiblížil kurátor Pavel Simet. Výstava ukáže také pivní známku na půl litru piva z jirkovského pivovaru z první poloviny 20. století.

Stříbrný poklad z Kralup

Tím nejzajímavějším ale bude stříbrný poklad známý jako Kralupský depot, objevený v roce 1979 na silnici u Prunéřova. „Nález učinil provozní inženýr Dolu Nástup Zdeněk Kaluže, ke kterému začali řidiči podnikových náklaďáků nosit stříbrné mince ze 17. století,“ přiblížil kurátor. Kaluže předal zprávu archeologům a nato se rozjela záchranná akce. Místem nálezu byla provizorní cesta z uježděné hlíny, kde se podařilo najít 205 mincí.

„Pocházely ze zničené obce Kralupy. Majitel mincí si do jednoho z domů schoval slušné jmění v podobě drobných stříbrných mincí. Velká část pocházela z německých zemí, zejména z Braniborska, zbytek z území Čech a Slezska,“ doplnil Simet.

Další částí expozice bude výstava zapůjčená z Regionálního muzea v Litomyšli s názvem Zmatené peníze. Týká se totiž zmatků ve financích států zapojených do první světové války. K vidění bude na 250 papírových platidel z let 1803 až 1924: nouzových peněz i poukázek ze zajateckých táborů.

„Výstava je zajímavá nejen jako připomínka stoletého výročí první světové války, ale také stálou aktuálností témat, jako je hospodářská krize a uprchlíci,“ uvedli muzejníci z Litomyšle.

Doprovodný program

Ti si dali zároveň záležet na tom, aby nebyla nouze o zábavu. Součástí je tedy doprovodný program s výtvarnou dílnou, kde si zájemci mohou vytvořit vlastní měnu, dále magnetické skládačky a třeba i hraní společenských her. Mezi nimi jsou šachy pro čtyři hráče i originální výchovná stolní společenská hra „Jak se stát keťasem“ ze zázemí první světové války a černého trhu.

Výstava v muzejních prostorách na radnici začne v sobotu 29. června ve 13 hodin a potrvá do 29. září.