Jednatřicetiletého muže, jehož 11. ledna pozdě odpoledne zranila exploze v bytě panelového domu v chomutovské ulici 17. listopadu, už propustili z popáleninového centra v pražských Královských Vinohradech. Nyní dochází na ambulantní léčbu do chomutovské nemocnice. Chomutovskému deníku to potvrdil mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra.

Zraněného muže policie podezírá, že spolu s pětačtyřicetiletým mužem a dvacetiletou ženou v bytě před výbuchem vařili drogy. Při neodborné manipulaci s chemickými látkami vznikl požár s následnou explozí, která poškodila zařízení bytu. Předběžná škoda je odhadnuta na 80 tisíc korun.

Vyšetřovatel zraněného muže i oba jeho společníky, kteří vyvázli bez újmy na zdraví, obvinil z obecného ohrožení z nedbalosti a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí jim až pětiletý trest. Policie trojici stíhá na svobodě, ačkoli u staršího muže vyšetřovatel podal návrh na vzetí do vazby. Státní zástupce jej však neakceptoval.

Nelegální pobyt

Trojice podle sousedů obývala byt neoprávněně, což potvrdil i Josef Tvrdý, předseda Stavebního bytového družstva Chomutov, jemuž byt patří. „Uživatelka bytu jej pronajímala nelegálně. Už v listopadu tam bydleli načerno první nájemníci, které správce vykázal. Narkomani, kteří způsobili výbuch, byt obývali od 22. prosince. I oni se měli vystěhovat, a to 10. ledna, tedy den před explozí. Příkazu však nedbali. Na jejich postoj jsem přitom družstvo upozornila, popsala situaci žena ze stejného domu. Z důvodu obav o své bezpečí a majetek si přála zůstat v anonymitě.

Výrobci drog na tapetě

Výrobce a prodejce drog policisté stíhají poměrně často. Naposledy obvinili hned ze čtyř trestných činů třicetiletého muže z Kadaně. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, za nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku a za výrobu a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu může skončit až na pět let ve vězení.

Varna i pěstírna v Kadani

Muž podle vyšetřovatele v průběhu loňského roku přechovával v místě bydliště věci, ze kterých se vyrábí pervitin. Zakázanou látku pak prodával dalším zájemcům. Na zahradě domu údajně také pěstoval konopí, které rovněž v sušeném stavu dál prodával. Při domovní prohlídce policisté zabavili věci a zařízení, které prozkoumají znalci.