Tajemný prášek

Poštou mu totiž přišla zásilka ze zahraničí, kterou si neobjednal a nic o ní nevěděl. Navíc mu přišel podezřelý obsah, uvnitř totiž nahmatal něco sypkého. V tu chvíli už neváhal a zavolal na tísňovou linku 158, kde policistům vylíčil své obavy, že mu možná někdo poslal nebezpečnou látku.

Policisté zalarmovali i hasiče, kteří jsou na podobné zásahy vybaveni speciálními obleky. Ti obálku převzali, uložili do speciální nádoby a pak převezli na stanici. Odtud měla putovat do laboratoře.

To už ale nebylo potřeba. Všechno se totiž vyjasnilo ještě týž den, když se domů vrátil syn vyděšeného muže. Jak se ukázalo, ten si před časem objednal v USA potravinářskou plísňovou kulturu a zásilka dorazila právě v pondělí. Jenže to otci zapomněl říci.

Potom, co syn zavolal na policii a věc vysvětlil, šetření bylo zastaveno a mohl si zásilku znovu vyzvednout.

Strašák antrax

V lidech vyvolávají obálky s práškem strach od roku 2001, kdy v USA zemřelo několik lidé po otevření dopisu se smrtícím antraxem. Obálky byly tehdy považovány za další pokusy teroristů a po celém světě včetně České republiky se přijala speciální bezpečnostní opatření. Například na některých podatelnách se obálky kontrolovaly v gumových rukavcicích.

Na stejnou strunu hrál i pachatel, který před nedávnem poslal obálku s vyhrůžkou a neznámým práškem šéfovi chomutovských komunistů Jaroslavu Komínkovi. O jaký prášek šlo, policie neuvedla, z expertíz se vrátila jen zpráva, že nejde o nebezpečnou látku.