Střelec obviněný z vraždy Roma, kterého zastřelil v květnu na chomutovském sídlišti, je volný. Státní zástupce ho v pondělí 14. srpna propustil z vazby. Stále mu však hrozí až dvacet let za mřížemi.

Podle dozorujícího státního zástupce Vladimíra Jana pominuly vazební důvody. „Nechali jsme vyslechnout všechny svědky, které by mohl na svobodě ovlivňovat,“ vysvětlil. Jak ale doplnil, střelec je stále obviněný ze spáchání zvlášť těžkého zločinu vraždy a probíhá vyšetřování na svobodě.

Po střelbě na chomutovském sídlišti zemřel člověk
Najížděl v Chomutově do aut a lidí, soused ho zastřelil

Obviněný spolupracuje s policií a podílel se na rekonstrukci případu přímo na sídlišti Písečná, kde ke střelbě došlo. Prováděli ji v noci za stejných podmínek jako při incidentu. Policie její výsledky vyhodnotí a poté rozhodne, jestli bude potřeba zpracovat také znalecké posudky.

Mediálně známý sportovec Filip Grznár.
Padlo obvinění: Grznárovi, který schvaluje zastřelení Roma, hrozí vězení

Zpráva o propuštění střelce zdrtila pozůstalou rodinu. „Já tomu nerozumím, to není spravedlivý! Mohl vystřelit do vzduchu nebo do gumy, ale on vypálil pět ran do mého kluka,“ štkala matka zastřeleného Roma, s níž mluvil Deník přímo na sídlišti. „Co ho propustili, nemůžu spát. Bojím se, že přijde a vyvraždí nám rodinu. Raději jsem nebyla přes noc doma, ale u dcery. To mu fakt tak důvěřujou?“ podivovala se uslzená žena.

Obyvatelé domu se domnívají, že se rodina obviněného odstěhovala, jistí si však nejsou. „Slyšela jsem o tom, ale nevím, jestli tu bydlí nebo nebydlí,“ zmínila jedna z místních. „Nedivila bych se tomu, kdyby už byla pryč,“ dodává.

Kříž před domem na chomutovském sídlišti Písečná, kde bydlela oběť i střelec
Napětí na sídlišti Písečná: Začalo to obchodem s chudobou, myslí si místní

Zpráva o propuštění z vazby se v paneláku rychle roznesla a vrazila další klín do už tak komplikovaného soužití. Romové nechápou, jak je možné, že je potenciální vrah na svobodě. Někteří ze starousedlíků mu však tiše přejí. „Propustila bych ho úplně,“ říká s vážnou tváří jedna z pětice žen, které se zastavily na kus řeči před vchodem do domu. Ostatní jen tiše přikyvují.

Ulicí pravidelně projíždějí policejní auta, v noci tam však podle starousedlíků vládne chaos. „Pískaj tu, řvou, chlastaj a perou se. Bylo to tak dřív a je to tak pořád,“ stěžuje si penzistka na situaci v domě a okolí.

Rasistické poznámky a nenávistné komentáře směrem k policii i médiím. Romové úřadům nevěří.
„Nenecháme to tak, už je toho moc,“ vzkazují po smrtelné střelbě Romové

K incidentu došlo v noci 27. května. Tehdy najížděl 35letý Rom, který řídil dodávku, do aut a několika lidí na parkovišti. Z okna ho viděl střelec – 37letý bývalý dozorce ve věznici. Vyšel z domu ven a z legálně držené pistole do něj vypálil několik ran. Řidič na místě zemřel. Střelec poté počkal na příjezd policistů.