Proč to sakra neopraví? Vždyť si jenom zničím auto! Díry na silnicích dokáží řidiče rozpálit doběla. Zvlášť na těch frekventovaných a tím spíš, když je to už deset dní a pořád se nic neděje…

Řidiči v Chomutově takhle nejvíc nadávají na Mosteckou a Beethovenovu ulici. Dírám se tu nedá vyhnout, aniž byste nevjeli do protisměru. A kdo o nich neví a v noci je přejede byť předpisovou padesátkou, rány v podvozku ho upozorní, že tohle nejsou normální silnice. A to bohužel opravdu nejsou, protože jinak už by byly opravená.


Klasická záplata nepomůže


Proč je technické služby neopraví studenou asfaltovou směsí stejně jako díry v jiných silnicích? Mostecká i Beethovenova jsou totiž dost nešťastně udělané. Na původních dlažebních kostkách je jen asi pět centimetrů asfaltu. A když se udělá díra v takovém povrchu, klasická asfaltová směs do zimy, kterou se běžně provizorně záplatuje, prostě nepomůže.

„Studená balená směs tam vydrží maximálně jeden den. To je naprosto zbytečná práce, museli bychom tam jezdit denně,“ vysvětluje Miroslav Šulta, provozně technický náměstek Technických služeb města Chomutova.

Na klasickou teplou asfaltovou směs je potřeba dlouhodobější teplota nad nulou, což se zatím očekávat nedá. „Proto jsme tam dali značky a musíme čekat na vhodné počasí. Ale to může přijít tak v únoru, březnu, až skončí zima,“ dodává Šulta.


Co s tím?


Mají si snad na to řidiči zvykat každou zimu? Město to bude muset řešit, Mostecká ulice byla totiž donedávna kraje a v Beethovenově se takové díry objevily poprvé.

Řešení jsou dvě. Jedno radikální, drahé, ale jednou pro vždy – kompletní rekonstrukce silnice. „Není to ani na nový asfaltový koberec, ale vyloženě generální opravu, musely by pryč i kostky,“ potvrzuje nákladnost takové opravy Jan Řehák, náměstek primátora odpovědný právě za investice.

Plán na příští rok ještě vedení města dohromady nedávalo, takže možnost prosadit sem opravu těchto ulic stále je.

Druhá možnost? Existují už technologie, které umožňují pevnější asfaltové opravy i za mrazů. Na začátku prosince takhle opravovala soukromá firma silnici za chomutovským Globusem, přestože už mrzlo. „Zajímalo by mě, jestli o něčem podobném neuvažuje i naše radnice, případně i kraj,“ psal tehdy do redakce čtenář Víťa Jakoubek. „Přes zimu se udělá spousta velkých děr a s jejich opravami se čeká až na jaro. Tato technologie by to uměla opravit i v zimě.“

Řehák o ní ví. „Ano, takové technologie existují a je to samozřejmě další možnost – pozvat si někoho, kdo s ní umí pracovat,“ uvažuje.
„Záleží na technických službách, aby situaci zhodnotilo a navrhlo, jak ji řešit,“ dodal.