Paní Anna Ficajová z Kadaně se hůře hýbe a je často odkázána na pomoc svojí rodiny. Teď jí do bytu přibyl další, tentokrát elektronický pomocník.

Kdyby se třeba ocitla v nouzi, nebo se jí udělalo nevolno, jednoduše zmáčkne tlačítko na „hodinkách“. Za pár vteřin se bytem rozezní hlas ošetřovatelky, které může paní sdělit, co ji trápí. „Pro mě je to velká pomoc,“ pochvaluje si Kadaňačka, která za čtrnáct dní oslaví 84. narozeniny.


Pro bezpečí a klid


Vše funguje jednoduše – telefon má hlasitý reproduktor i odposlech. Kdyby se paní Ficajové třeba stalo, že uvízne někde v bytě, s operátorkou se dorozumí i na dálku. Ta pak uvědomí rodinu, nebo přímo záchranáře.

Novinku si pochvaluje i její rodina. „Přes den se o maminku staráme, to problém není, ale něco se může stát v noci. Je to pro maminky bezpečnost a i my jsme klidnější,“ shrnuje výhody systému dcera Anna Hylebrantová.

Vychází z nedávné zkušenosti, kdy její maminku postihla mozková příhoda na chatě, kde upadla a zrovna nikdo nebyl poblíž. Od té doby také paní Ficajová hůře hýbe jednou rukou a občas se jí zamotá hlava.


Hlídá pohyb


Ovšem „chytrá krabička“, kterou nechala nainstalovat do bytu v paneláku na jednom z kadaňských sídlišť, toho umí víc, než jen zavolat v případě tísně. Jsou na ní pohybová čidla, která zaznamenávají pohyb. To funguje dvojím způsobem – když je byt prázdný, tak jako klasický alarm, který upozorní na nezvanou návštěvu.

A naopak. Pokud v bytě nezaznamená pohyb v určených úsecích po dobu třeba osmi hodin (interval se dá nastavit různě), dá systém vědět operátorce a ta se s bytem spojí a zeptá se, zda se něco neděje, vysvětlil Robert Pitrák ze sdružení Život 90, které tísňovou službu provozuje. Přes hlasitý odposlech se specialistka na druhém konci signálu může i poslechnout, co se v bytě děje.

Vedle toho je součástí služby pravidelný kontakt jednou za týden, kdy se operátorka ozve a popovídá si se seniorem. Přístroj také může oddálit případný nucený přechod do domova důchodců a umožnit starším lidem, aby dále zůstávali ve svém bytě.

Za nepřetržitou 24 hodinovou službu asistence se platí paušálně čtyři sta korun za měsíc, na což stačí příspěvek na péči. Díky propracovanému systému odpadávají i výjezdy kvůli planým poplachům.


Přístroj zdarma


V Kadani platí nákup a namontování přístroje město, které loni vyhlásilo grant. „Zatím jsme instalovali dva přístroje, dalších osm máme k dispozici,“ říká šéfka Městské správy sociálních služeb (MSSS) Lenka Raadová.


Osm přístrojů je stále volných, zájemci se o ně mohou hlásit právě přes MSSS, nebo na odboru sociálních věcí na na městském úřadu.

Kdy nová technika pomůže:

Nezvaná návštěva
Když přijde podvodník či zloděj, stačí zmáčknout tlačítko. Operátorka může vyslechnout situaci v bytě a na místo poslat policii. Podvodníka asi odradí i její hlas z telefonu, někdo další o něm ví. Když v bytě nikdo není, funguje zařízení jako alarm.

Problémy s pohybem
Někdy se stává, že senioři zůstanou uvěznění v koupelně, nebo po pádu ze židle a podobně. Přes hlasitý odposlech se na dálku domluví a zajistí si pomoc.

Zdravotní komplikace
V případě nevolnosti stačí zmáčknout tlačítko. Když v bytě čidlo dlouho nezaznamená pohyb, samo uvědomí operátorku, která zjistí, co se děje.