Je 8.35 hodin a žáci deváté třídy mají hodinu matematiky. Z vyučování je vyruší třesky do okenní výplně. Na balkóně paneláku, který dělí od školy jen chodník a úzký pruh trávy, stojí mladík a míří puškou do oken. Takto se ve středu vyvíjela situace na Základní škole na Písečné.

Krátce nato přivolal zástupce ředitele Jiří Beneš policejní hlídku. Zatímco probíhal výslech a děti policistům upřesňovaly, z kterého místa muž mířil, střelec se znovu objevil na balkóně. To už ve třídě začala další hodina a v lavicích pro změnu zasedli „šesťáci“.

„Koukla jsem z okna a vidím, že na balkóně sedí chlápek, kouří a znovu nabíjí,“ vypověděla jedna z žaček (jméno redakce zná). „Měli jsme šílený strach. Všichni začali pištět a schovávat se pod lavice,“ dodává školačka.

Jen krátce nato policisté muže zadrželi a odvedli k výslechu.

„Jedná se o nezletiletého, sedmnáctiletého mladíka, který bydlí v jednom z bytů naproti škole,“ potvrdila policejní tisková mluvčí Marie Pivková. „Údajně netušil, že střely dopadají na okna školy,“ dodala.

Zbraň, se kterou si takto „hrál“ není smrtící a pro její držení není potřeba vlastnit zbrojní pas. „Jedná se o elektrickou automatickou zbraň na kuličky, typ M5 A4 (známý jako airsoft pozn. red.). Patří do kategorie D, což znamená, že s ní může manipulovat jen osoba starší osmnácti let,“ upřesnila mluvčí. „Především se nesmí používat nikde, kde by bylo možné ohrozit zdraví nebo poškodit majetek,“ dodává Pivková. Případ se nadále řeší jako přestupek.

Přestože se nakonec nic opravdu vážného nestalo, žáci i učitelé jsou otřeseni.

„Není normální, aby někdo střílel do oken, kde jsou děti. Zaplaťpánbůh, že to takhle dopadlo,“ uvedl zástupce ředitele Beneš. „Jako škola se snažíme vytvořit dětem co nejlepší klima a cokoli takovéhoto naruší podmínky. Všechny to rozrušilo,“ dodává.

Co může způsobit airsoftová zbraň

Airsoft je hra podobná paintballu, při které se ze speciálních zbraní střílí malé plastové kuličky. Plně automatická střelba vypadá nebezpečně, ale kuličky způsobí na kůži maximálně slabou modřinu. Lehké plastové broky mohou člověku ublížit v jediném případě – když zasáhnou oko. Airsoft je sice hra, ale airsoftové zbraně nejsou hračky. Jedná se vlastně o slabé vzduchovky ráže BB 6 mm .