„Češi do toho! Češi do toho!“ Vestibul klášterecké školy Krátká v pátek 23. února ráno bouřil hlasy stovek dětí i učitelů. Všichni u promítacího plátna povzbuzovali české hokejisty na zimních olympijských hrách v Korei. V tu chvíli na Chomutovsku zřejmě nebylo místa, kde by se v jeden moment sešlo více fanoušků.

Školáci pojali den velkoryse. Do školy dorazili s vlajkami, s pomalovanými tvářemi, čelenkami, šálami a dresy. Někdo měl vlajku našitou přímo na tričku, jiný si připevnil malou vlajku na vařečku a strčil si ji za ucho. Fantazii se meze nekladly. Všechny učitelky dorazily oblečené v barvách trikolory.

„Hned ráno jsem to schytal. Zástupkyně přišla v červených džínách, učitelky v červených punčochách a modrých sukních, což je myslím hezké. Jenom já měl obyčejný svetr a kalhoty. Tak jsem si narychlo sehnal trikoloru,“ prozradil s úsměvem ředitel školy Petr Opava. V tu chvíli už měl na hrudi červenou a modrou pentli.

Školáci se od rána přelévali mezi vestibulem, kde mají od zahájení zimních olympijských her školní olympijské studio, učebnou přírodopisu a další třídou. Na všech těchto místech měli školáci možnost sledovat na velkých plátnech semifinálový duel s Ruskem.

Fandili biatlonu i lyžování

Děti si plně užívaly uvolněnou atmosféru. „Je to dobrý,“ rozjařeně se smál sedmák Martin Procházka, který dorazil vybavený divoce rozježenou čelenkou v červené, modré a bílé. „Není to prvně, co tu fandíme nějakému sportu. Sledovali jsme také biatlon a lyžování. Hokej je ale stejnak nejlepší,“ je přesvědčený. Bonusem navíc je, že spolu se spolužáky přišel o hodiny češtiny a matematiky.

„Podle mě je úplně úžasný, že jsme se zapojili do olympiády,“ byla nadšená Kateřina Jíchová z 9. B. „Máme super učitele, tak můžeme žít hokejem.“ Její spolužáci Honza, Klaudie a Jana, ověnčení hokejovými šálami, si pochvalovali společný prožitek. „Můžu tu být s kamarády a společně s nimi fandit. Nemusím sedět doma sama,“ líbilo se Anně. „Navíc, když jsme všichni převlečení, je to skvělý,“ doplnila dlouhovlasá Klaudie.

Fanoušci českým sportovcům fandí sice ve škole, prostor mají ale jak odborníci. Zdroj: Město Klášterec nad OhříAčkoli utkání skončilo porážkou českých hokejistů, školáci budou i v dalších dnech žít olympijským sportem. Je to díky vedení školy, které v přízemí zřídilo olympijské studio, aby děti mohly průběžně sledovat výsledky našich i zahraničních sportovců na výsledkových listinách i v přímých přenosech. „Chodí tam podle uvážení učitelek například při občanské nauce, hodinách výtvarné výchovy a hodně o přestávkách nebo odpoledne s družinou,“ uvedl ředitel školy. „Mohlo by je to více přitáhnout ke sportu,“ přeje si.

Součástí vybavení studia jsou přehledy našich olympioniků, sportů, roky konání olympijských her a maskotů. Dále prostor zdobí školáci svými obrázky s motivy olympiády a zimních sportů.

V pátek na Chomutovsku fandili našim hokejistům také v některých barech a restauracích, například v chomutovském America Grill Baru, anebo v práci u počítačů. Mnohý zaměstnavatel výjimečně přimhouřil oko. Někteří fanoušci si vzali dovolenou nebo si prohodili směnu.