Více než roční spolupráce je u konce. V areálu Podkrušnohorského zooparku už nebudou pomáhat odsouzení ze Všehrd. Věznice s ním vypověděla smlouvu, protože odsouzení kromě nasmlouvané práce chodili i na „melouchy“ k zaměstnancům zoo. Informaci přinesl web Hlídací pes. Podle neoficiálních zdrojů je měla k soukromým účelům využívat ředitelka Iveta Rabasová.

Na hrubé porušení smluvních podmínek a na to, že vězni nepracují tam, kde mají, přišla tento týden sama věznice. „Informaci jsme zjistili na základě kontrolní činnosti věznice, která probíhá minimálně jednou týdně,“ potvrdila její mluvčí Bronislava Vetešníková.

Vězni pracovali v areálu Podkrušnohorského zooparku od června 2016. „Dělali pro zaměstnavatele pomocné práce. Sekání trávy, hrabání listí, natírání laviček a podobně,“ popsala Vetešníková. Jejich pracovní náplň vymezila smlouva, která zahrnovala i bezpečnostní opatření a omezení pro vězně.  Proto není možné, aby zaměstnavatel posílal odsouzené pracovat někam jinam, aniž by o tom věznici vyrozuměl.

Kde přesně odsouzení během uplynulých dní pracovali a pro koho, nechtěla věznice blíže komentovat. „Konkrétní zjištění jsou předmětem jednání mezi věznicí a městem Chomutov,“ vysvětlila mluvčí Vetešníková.

Zedničili u ředitelky?

Se zprávou o vypovězení smlouvy přišel jako první web Hlídací pes. Na sociálních sítích se už ale delší dobu objevují informace, že vězně měla na práci za městské peníze využívat sama ředitelka zooparku Iveta Rabasová. Vězni měli u ní v bytě štukovat a nahazovat zdi.

Město se k roli ředitelky v celé kauze vyjadřovat zatím nechce. „V této souvislosti čekáme na oficiální sdělení věznice Všehrdy,“ reagoval mluvčí města Tomáš Branda. Zároveň dodal, že stanovisko a názor Rabasové už vedení města zná. Redakce Deníku se snažila vyjádření ředitelky získat také, na e-mail ale neodpověděla ani ona, ani mluvčí zooparku.

Město tedy zatím žádné důsledky ze situace nevyvodilo. Do konce týdne se jeho vedení ještě setká s ředitelem všehrdské věznice, aby ověřilo všechny dostupné informace a poté rozhodne o dalším postupu.

Ať už vězni pracovali na bytě ředitelky nebo ne, spolupráce Všehrd a zooparku je nadobro u konce. „K závažnému porušení smluvních podmínek ze strany zaměstnavatele dochází ve výjimečných případech. Věc pak ale nelze napravit jinak, než tak, že věznice ukončí smlouvu,“ dodala Vetešníková.

Odsouzení přesto ve službách města zůstávají, spolupráci s vězeňskou službou má uzavřenou i další organizace - technické služby. „Je to bezproblémová spolupráce,“ uzavřel Branda.