Onkologičtí pacienti, kteří v chomutovské nemocnici podstupují takzvanou biologickou léčbu, budou od příštího roku nejspíše muset dojíždět do Ústí nad Labem. Nelíbí se to ani šéfům krajského zdravotnictví ani místním lékařům.


V Chomutově je všechno potřebné


Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nemocnici oznámila, že v Chomutově už nebude tuto léčbu hradit. Nemocnice předpokládá, že krok VZP budou brzy následovat i další pojišťovny.

VZP údajně svůj krok nemocnici nezdůvodnila. Vedení Krajské zdravotní (KZ), pod níž obě nemocnice spadají, si myslí, že je to kvůli skutečnosti, že chomutovské pracoviště nemá statut komplexního onkologického centra. Přišlo o něj před zhruba dvěma lety při redukci center, nyní funguje jako odloučené pracoviště ústeckého centra. Podle ředitele KZ Eduarda Reichelta ale není důvod k tomu, aby tam pacienti léčbu nepodstupovali, protože v Chomutově je jak potřebné vybavení, tak lékaři.

To potvrzuje i primářka chomutovského Onkologického centra Martina Chodacká. „Máme s tím letité zkušenosti, mám zázemí, lidi i zařízení, takže v tom to určitě není,“ říká.


Ředitel: Je to jen buzerace pacientů


Uvedl, že krok VZP vše jen prodraží, protože pojišťovna stejně bude muset uhradit léčbu v Ústí nad Labem a navíc zaplatit převoz pacienta z Chomutova do Ústí nad Labem a zpět, což je dohromady asi 160 kilometrů. „Je to s prominutím jen buzerace pacientů,“ uvedl Reichelt.
Dodal, že mnozí z nich léčbu špatně snášejí a cestu budou podstupovat v situaci, kdy je jim často špatně. Pacientů, kteří podstupují zmíněnou biologickou léčbu, je několik desítek, ale někteří navštěvují centrum i každý týden. I podle primářky Chodacké je to pro pacienty zbytečná zátěž a ztráta komfortu.


VZP: Budeme ještě jednat


Mluvčí ústecké pobočky VZP Petra Friedlová ČTK sdělila, že chomutovská nemocnice není na seznamu zařízení, která stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví. VZP proplácí péči na detašovaném pracovišti na základě výjimky, která končila letos v září, pojišťovna ji prodloužila do konce roku.

„V souvislosti s tímto termínem jsme opětovně požádali o stanovisko Českou onkologickou společnost. Tato nám sdělila, že nevidí důvod, abychom výjimku dále prodlužovali,“ uvedla. Dodala, že zástupci VZP a nemocnice mají už dojednanou schůzku, kde budou o problému ještě jednat.

Podle představitelů KZ je navíc chomutovské pracoviště nové a pacienti v něm mají mnohem lepší komfort než v ústeckém centru, které je staré asi 40 let.

Nemocnice v Ústí nad Labem se kvůli tomu chystá vybudovat zcela nový komplex. Podle předsedy představenstva KZ Petra Bendy chce během příštího roku získat všechna povolení a zajistit peníze. Stavba centra by pak mohla začít v roce 2012.

Autor: ČTK, J. Dušek