Čihař ne, Märc ano

Místní organizace Severočechů.cz už dříve změnila své vedení, novým předsedou v Chomutově se stal Karel Lipmann. Nyní Severočeši.cz mění také tváře uvnitř hnutí.

Zcela se distancovali od radního Vojtěcha Čihaře, který byl v roce 2010 zvolen právě za Severočechy. „Prakticky od začátku volebního období jedná pan Čihař pouze za sebe," uvedl Karel Lipmann. „Na jeho rozhodování a hlasování jsme neměli žádný vliv. S naší organizací nijak nespolupracuje ani nekomunikuje. "

Podle Čihaře přišel zlom před dvěma lety, kdy na něj prý zakladatel hnutí Jiří Zelenka tlačil, aby ze své funkce odstoupil. „K čemuž nemám důvod, byl jsem lidmi z Chomutova řádně zvolen," říká. „Minimálně rok po volbách jsme ale všichni místní aktivně spolupracovali. Až po tom tlaku jsem se rozhodl, že pod tímhle vedením pracovat nechci," dodává radní. Dodnes prý ale normálně komunikuje s kolegou Märcem. O kandidatuře v komunálních volbách prý přemýšlí znovu.

Naopak druhý radní zvolený za hnutí Severočeši.cz, Milan Märc, podle Lipmanna s vedením místní organizace spolupracuje, jsou prý skoro v každodenním kontaktu.

Mikšovic: Z TOP09 k Severočechům.cz

Mezi „nové Severočechy" přestoupil také Stanislav Mikšovic, původně zvolený za TOP09. „Komunální politika je z mého pohledu více o lidech než o stranách. Ve vedení místní TOP 09 došlo k personálním změnám a já v podstatě nikoho z nově příchozích neznám," vysvětluje svůj přestup bývalý hokejista, který je dnes radním a předsedou komise pro občanské aktivity. Naopak chomutovská organizace Severočechů.cz má prý ve svém středu osobnosti, které dobře zná a jejich uvažování je mu blízké.

A Severočeši.cz si novou „posilu" pochvalují. „Stanislav Mikšovic se celý život pohybuje v oblasti sportu a tělovýchovy, což je jedna z našich priorit,," řekl předseda chomutovské organizace Karel Lipmann. Dá se tedy předpokládat, že se Mikšovic objeví na kandidátce pro podzimní komunální volby hodně vysoko.

TOP09: Nemáme žádného zastupitele

TOP09 už dříve oznámila, že Stanislav Mikšovic ani Jiří Valeš nejsou „jejich" zástupci ve vedení města. Valeš nikdy nebyl členem TOP 09, Mikšovic členem být přestal.

V roce 2011 se kompletně vyměnilo vedení TOP 09 na Chomutovsku. „Tři roky pracujeme na změně. V zastupitelstvu nemáme žádný reálný vliv," uvádí předseda TOP 09 Chomutovsko David Tejml. „S panem Valešem a panem Mikšovicem jsme komunikovali, předávali jim naše návrhy. Nicméně jejich hlasování nemůžeme nijak ovlivnit, což vyplývá z principu zastupitelské demokracie," dodal.