Ano, navrhovaná rekonstrukce je v pořádku. ČEZ může začít modernizovat.

Ministryně životního prostředí Rut Bízková posvětila obnovu prunéřovské „dvojky“ „Jsem ráda, že proces posuzování vlivů komplexní obnovy elektrárny Prunéřov II je již uzavřen. Byl veřejností hodně sledován a pro celý úřad složitý,“ uvádí ministryně.

Podle ní se tím zlepší životní prostředí v našem regionu. To byl hlavní argument, proč ČEZu na plány kývla. „Projekt splnil všechny formální a věcné náležitosti,“ dodává Bízková.


Dlouhý spor


Rozsekla tak medializovanou a hodně sledovanou kauzu. Proti obnově Prunéřova bojovali ekologičtí aktivisté. Podle nich ČEZ použije zastaralou technologii, čímž podle nich porušuje zákon a do vzduchu uniknou miliony tun skleníkového plynu CO2 navíc.

Proti ČEZu chtějí bojovat nadále. „To je ale překvapení: ministryně, která se do funkce dostala jen díky šikovné politické rošádě pod taktovkou Martina Romana, vydala takové rozhodnutí, jaké si ČEZ přál. Čekal snad někdo něco jiného?“ glosuje to Jan Rovenský z Greenpeace.

Neziskové organizace už dříve kritizovali nastupující Bízkovou. Mají ji za loutku šéfa ČEZu Martina Romana. Bývalá mluvčí uhelných elektráren ČEZ také před týdnem vyhodila z ministerstva náměstka Aleše Kutáka a jeho kolegy, kteří se proti modernizaci stavěli.

Předchozí ministr raději odstoupil, než aby vydal k Prunéřovu stanovisko, které mělo padnout už v lednu. Nahradila ho právě Bízková.


Aktivisté protestují


Podle aktivistů ale není ještě sporu konec. „Dnešní rozhodnutí ministerstva považujeme za zjevně věcně nesprávné a nezákonné, a tudíž napadnutelné,“ uvedl právník Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

Odpůrci ČEZu se tak připravují na další řízení, která podle nich musí následovat, například povolení k provozu zařízení.
ČEZ už dříve dával najevo, že počítá se souhlasem ministerstva. Ještě před jeho rozhodnutím jeho manažeři objednali ve Vítkovicích zařízení za miliardy korun.


Starostové pro


Naopak rozhodnutí ministerstva vítají starostové obcí na Chomutovsku. ČEZu jeho plány všichni schvalovali, od modernizaci si slibují zlepšení ovzduší a především více práce pro lidi z regionu.

S modernizací za pětadvacet miliard totiž přibudou pracovní místa, další zůstanou v elektrárně, která pojede další desítky let.
ČEZ už dříve uváděl, že pokud nebude schválena jím navrhovaná modernizace Prunéřova, neudělá vůbec žádnou.