Ministr chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat elektrárenskou společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace, nebo kompenzační opatření.

Premiér takový postup neakceptoval. "Požádal mne o bezodkladné vydání stanoviska EIA (posuzování vlivů na životní prostředí). Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces EIA, je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko. Proto jsem se rozhodl rezignovat," uvedl ministr.

Premiérův mluvčí Roman Prorok uvedl, že jeho šéf rozhodnutí o Prunéřovu neovlivňoval. "S ohledem na skutečnost, že výsledky studie zadané v lednu jsou již k dispozici, Jan Fischer vyjádřil názor, že není vhodné rozhodnutí ve věci vlivu modernizace elektrárny Prunéřov II na životní prostředí opakovaně odkládat," vysvětlil.

Dusík nemá prvního náměstka, který by ho po odchodu z čela úřadu mohl zastupovat. Rezignační dopis připraví dnes večer, teprve pak se podle premiérova mluvčího Fischer k demisi vyjádří.

Ministr vládu opouští zhruba dva měsíce před parlamentními volbami, po nichž má vzniknout politická vláda, která by nahradila současný úřednický kabinet.

Strana zelených Dusíkovo rozhodnutí podpořila. Zelení, kteří Dusíka do vlády nominovali, požádají premiéra o schůzku. Předseda SZ Ondřej Liška doufá, že se uskuteční v pátek dopoledne. Pokud by zelení měli nominovat nového zástupce do vlády, nebyl by to nikdo, kdo by se chtěl podvolit přání ČEZ, řekl Liška.

ODS podle prvního místopředsedy Davida Vodrážky Dusíkova rezignace mrzí, nebyl prý špatným ministrem. "Očekáváme, že nyní zelení navrhnou nového kandidáta. Pokud tak neučiní, je ODS připravena jednat o novém ministrovi životního prostředí s premiérem Janem Fischerem," sdělil Vodrážka. Vláda by měla fungovat v plném obsazení, dodal.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil jednání Dusíka a Strany zelených za zkratkovité a nic neřešící. Současně ČSSD podle něj předpokládá, že Dusíkova rezignace povede k urychlené modernizaci elektrárny. Stínová ministryně životního prostředí KSČM Kateřina Konečná považuje Dusíkův odchod za útěk před problémy, které si způsobili sami ministři nominovaní Stranou zelených.

Závěr posouzení EIA mělo ministerstvo životního prostředí podle procesních lhůt vydat začátkem ledna. Po měsíci zvažování Dusík zadal nový posudek do Norska. Pro ojedinělý krok se rozhodl kvůli politickým a ekonomickým tlakům, které údajně pociťoval. Zaměstnavatelé i zaměstnanci totiž počátkem února jasně řekli, že si přejí zahájení modernizace elektrárny. Na to tehdy poukazoval Fischer.

Podle zástupce firmy DNV Barta Adamse projekt splňuje většinu požadavků pro nejlepší technologie se dvěma odchylkami. Návrh neodpovídá požadavkům na čistou účinnost a limitům na emise oxidu uhelnatého. V dokumentech experti postrádali informace o znečištění ovzduší v bezprostředním okolí elektrárny, informace o přítomnosti azbestu a kontaminaci půdy. Společnost ČEZ uvedla, že se ke zprávě vyjádří, až ji bude mít k dispozici. Dala ale najevo pochybnosti o její věrohodnosti vzhledem k tomu, že o obsahu předem informovaly Strana zelených a ekologická organizace Greenpeace.
ČEZ plánuje elektrárnu modernizovat na účinnost 39 procent, ministerstvo žádá, aby dosáhla 42 procent účinnosti. Podle expertů DNV bude rozdíl v účinnosti znamenat o 200.000 tun emisí oxidu uhličitého ročně víc.

Na tiskové konferenci sklidil Dusík za své rozhodnutí potlesk zástupců nevládních organizací. "Je to odvážný krok," komentoval ministrovo rozhodnutí Jan Rovenský z organizace Greenpeace.

Dusík je ministrem od loňského 30. listopadu, kdy v kabinetu vystřídal Ladislava Mika. Z kabinetu Miko odešel na vlastní žádost, aby se mohl vrátit do funkce v Evropské komisi.