Ježíškova pošta a Český Ježísek
Ve skutečnosti sídlí na Božím Daru dva Ježíškové a často bývají zaměňováni. Na tamní poště rozdělují dopisy na dvě velké v hromady podle toho, jestli lidé píší prostřednictvím Ježíškovy pošty, anebo posílají svá přání Českému Ježíškovi.
Díky Ježíškově poště dostávají děti a dospělí přání se speciálním, každý rok jiným razítkem. Český Ježíšek obdarovává vřelými osobními dopisy podle toho, jaká mu děti svěří přání, touhy, ale i starosti a obavy.
Od začátku října stihli jeho pomocníci přečíst dopisy ze dvou desetikilogramových balíků, které přišly z Božího Daru. „Sídlem Ježíška je sice Boží Dar, ale tam se dopisy jen schraňují a poté posílají do vánoční kanceláře v Českých Budějovicích, kde mu pomáhá přibližně deset vánočních pomocníků," vysvětluje David Soukup. Sám má zcela civilní a nevánoční povolání je marketingovým reprezentantem společnosti Agency Je5 s.r.o. „Dopisy jsou tištěné tak, aby se co nejvíc blížily písmu psanému rukou a doplněné vánoční grafikou. Píší je pedagogové, psychologové a spolupracujeme také se spisovateli dětských knížek a příběhů, protože odpovídáme i na závažnější témata," prozrazuje David Soukup více o pomocnících Ježíškovy dílny.
Naprostou většinu dopisů ale tvoří přání. „To je tak devadesát pět procent z nich. Nejčastěji jde o věcné dárky, jako jsou tablety a notebooky," podotýká s úsměvem.
Píší také dospělí a kolektivy, pak jde obvykle o recesi. Anebo posílají dopisy osamělí senioři, kteří si nemají s kým popovídat a svěřují se se svými starostmi. Těm je věnována obzvláštní pozornost, protože je potřeba k nim přistupovat s citem.
Kdo Ježíškovi pomáháV dopisech se často objevují jména vánočních pomocníků:
Skákoš, Ťápula, Hvězdulka, Mrakor, Neropýrek, Sníček, a Pořádníček. Jsou to veselé figurky, které už měly některé děti možnost poznat díky Ježíškově cestě na Božím Daru. Jedná se o dvě trasy v délce přibližně pět a dvanáct kilometrů, které jsou plné zábavy a úkolů pro malé i větší děti. Na nich plní úkoly, které zapisují do notýsku, jenž je potřeba si předem vyzvednout na Infocentru Boží Dar.
Dopisy poštou i elektronicky
Ježíškova dílna dopisy přijímá už od začátku října. Ty poslední je možné odeslat ještě 5. prosince. Pomocníci z Ježíškovy dílny odpovídají i na ty, které dorazí později, pak ale dopisy nestihnou doručit do Vánoc.
Zasílat je možné jak dopisy poštou, tak i elektronicky a odpověď přijde vždy v obálce.
Psát je možné na adresu: Ježíškova dílna, 362 62 Boží Dar. Do obálky s přáním je potřeba vložit další obálku se jménem a adresou, kam má být Ježíškova odpověď doručena, a známku v hodnotě sedmnáct korun. Označena má být heslem: „Odpověď od Ježíška".
Přání v elektronické podobě je možné napsat na stránkách dopisjeziskovi.testujto.cz. Je ale potřeba za ni zaplatit prostřednictvím SMS zprávy v hodnotě 39 Kč, kterou musí poslat rodiče, zákonný zástupce či jiný dospělák.
V loňském roce Ježíšek potěšil svým dopisem na čtyřicet pět tisíc dětí a dospělých, což je zatím rekordní číslo. Jeho odpovědi letěly i do exotických zemí.
Ježíškovou poštou to začalo…Boží Dar - Starší z projektů, nazvaný Ježíškova pošta, na Božím Daru funguje už od roku 1994. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky tam může každé dítě či dospělák v průběhu celého roku vkládat svá přání. Navíc je také možné zasílat je poštou. Adresa Ježíškovy pošty je: Vánoční Pošta, Boží Dar 1, 362 62.
S příchodem prosince Ježíšek obálky ozdobí speciálním vánočním razítkem, které je každý rok jiné, a rozešle adresátům.
Novější Český Ježíšek přišel v roce 2006 a mnozí lidé to ani nepostřehli, protože měli za to, že jde o rozšíření Ježíškovy pošty.
„Často se stává, že se oba projekty zaměňují, což nás docela mrzí," přiznává David Soukup, který zastupuje Českého Ježíška. „Na druhou stranu si nás i přesto dokázaly najít desítky tisíc lidí. Loni Ježíškovi přišly balíky dopisů o celkové váze 421 kilogramů," doplnil.