Před deseti dny vyrazil v rámci svého charitativního projektu pěšky ze Sněžky, cílem byl právě domovský Jirkov. Na náměstí ho čekaly desítky lidí a dočkal se opakovaného potlesku. Šlo o vyvrcholení letošní akce Cesta proti bolesti, která měla za cíl pomoci dvěma postiženým dětem z Jirkova. Už během léta se podařilo vybrat peníze na speciální mobilní telefon a klávesy pro nevidomou desetiletou Terezku Lukšíkovou, včera jí čekal dárek největší  - tiskárna na braillovo písmo. Dívka už se prý těší, že si na ní bude tisknout texty svých oblíbených písniček.

Druhým obdarovaným byl Stanislav Hrzina, který trpí kvadruplegií a je upoután na vozík. Včera dostal od Milana notebook, na kterém prý bude mimo jiné sledovat venkovní zápasy svých oblíbených Pirátů Chomutov. Další vybrané peníze pak půjdou na nový elektrický vozík.

Už to nebude jen "projekt", vzniká nadační fond

Charitativní akce Cesta proti bolesti má za sebou dva ročníky. A před sebou jeden důležitý milník – přestane být jednorázovou letní akcí a pomáhat bude celý rok.

„Chceme z názvu vyškrtnout slovo „projekt" a vytvořit z Cesty proti bolesti nadační fond," prozradil vysokoškolák Milan Dzuriak, iniciátor a hlavní postava celé akce.

Nadační fond bude moci vybírat peníze po celý rok. Navíc nákup pomůcek pro postižené děti, což je hlavní náplní projektu, bude administrativně daleko jednodušší. Teď museli organizátoři vybrané peníze předat městu, to je usnesením zanést do rozpočtu a pak také schválit nákup konkrétní věci pro konkrétního člověka.

Smysl nadačního fondu však zůstane stejný, jaký má Cesta proti bolesti od začátku. Pomáhat místním dětem s postižením.
Letní charitativní akce je vždy spojena se sportovním výkonem Milana Dzuriaka. Loni objel na kole republiku, letos šel pěšky ze Sněžky do Jirkova. Chce tím dokázat, že bolest se dá překonat, pokud člověka žene myšlenka na pomoc druhým.

"Pěšky ze Slovinska? Nevím, jestli to tělo zvládne"

A že letos si té bolesti vytrpěl hodně. „Zjistil jsem, že moje tělo chůzi snáší daleko hůře, než jízdu na kole," přiznal. A také už se zaobírá myšlenkami na příští ročník. Chce se držet své ohlášené trasy ze Slovinska do Jirkova, zřejmě ale přehodnotí, zda jít pěšky.

Milan Dzuriak se rozhodl handicapovaným dětem plnit sny poté, co sám musel kvůli své nemoci skončit s vrcholovým sportem. V prvním ročníku se podařilo vybrat peníze na elektrický vozík pro Zdeňka Růžičku a na výlet do Paříže pro Matyáše Ulmana. Letos akce pomohla nevidomé Tereze Lukšíkové Stanislavu Hrzinovi.