Mikronésanům dělá vrásky na čele prunéřovská elektrárna. Chtějí k ní říct svoje, napsali proto na české ministerstvo životního prostředí, informoval server Aktuálně.cz.
Země, obklopená ze všech stran oceánem, se obává zvýšení mořské hladiny. Pokud by se tak v důsledku globálního oteplování stalo, Mikronésie by skončila v oceánu. Podle některých klimatologů může za vzestup moří globální oteplování, k němuž přispívají skleníkové plyny. Právě Prunéřov je jich v Česku produkuje nejvíce.
Nyní se elektrárna modernizuje a tichomořský stát chce být u rozhodování. „Mikronésie žádá přeshraniční EIA na záměr modernizace Prunéřova dvě,“ potvrdila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Dodala, že posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) je už téměř u konce, přesto se ministerstvo bude snažit připomínky ostrovanů vypořádat. Nicméně v procesu EIA musí rozhodnout do ledna.
ČEZ uvádí, že prunéřovské emise jsou z hlediska celosvětového průmyslu okrajové. „Podíly zdroje EPR 2 na celkových emisích se na celosvětových emisích CO2 se pohybují na úrovni 0,01 až 0,02 procenta a po dokončení komplexní obnovy se tyto podíly se v každém případě sníží,“ uvedl mluvčí pro severní Čechy Ota Schnepp.
Podle něho mají podobné připomínky ekologové. „Každý, kdo se cítí být dotčený jakýmkoliv projektem, na který se vztahuje EIA, se k němu může vyjádřit či žádat informace. Tyto připomínky byly vzneseny již ze strany ekologických aktivistů a my se domníváme, že byly již vypořádány. Zvláště, když budou naplněny požadované doplňky MŽP,“ dodal Schnepp.
Ovšem ekologové chtějí něco jiného než ČEZ. Usilují o to, aby v modernizované „Dvojce“ užil nejlepší možnou technologii, která by snížila množství vypouštěných emisí. Pokud se tak nestane, elektrárna by měla podle nich skončit. „Vzhledem k tomu, že ČEZ trvale odmítá použít v Prunéřově nejlepší dostupnou technologii, budeme požadovat ukončení provozu elektrárny,“ říká šéf klimatologické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Ekologická organizce krok Mikronésie podporuje.
„Federace států Mikronésie se odůvodněně domnívá, že jeho teritorium bude významně zasaženo a ovlivněno na životním prostředí výše uvedeným záměrem. (modernizace Prunéřova II – pozn. red.). Uhelná elektrárna Prunéřov je největším zdrojem CO2 v Česku. Eventuální modernizace či rozšíření zapříčiní vypouštění O, 021 světových emisí CO2 ročně během 25 let.