Mikronésanům dělá vrásky na čele prunéřovská elektrárna. Chtějí k ní říct svoje, napsali proto na české ministerstvo životního prostředí, informoval server Aktuálně.cz.

Země, obklopená ze všech stran oceánem, se obává zvýšení mořské hladiny. Pokud by se tak v důsledku globálního oteplování stalo, Mikronésie by skončila v oceánu. Podle některých klimatologů může za vzestup moří globální oteplování, k němuž přispívají skleníkové plyny. Právě Prunéřov je jich v Česku produkuje nejvíce.

Nyní se elektrárna modernizuje a tichomořský stát chce být u rozhodování. „Mikronésie žádá přeshraniční EIA na záměr modernizace Prunéřova dvě,“ potvrdila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Dodala, že posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) je už téměř u konce, přesto se ministerstvo bude snažit připomínky ostrovanů vypořádat. Nicméně v procesu EIA musí rozhodnout do ledna.

ČEZ uvádí, že prunéřovské emise jsou z hlediska celosvětového průmyslu okrajové. „Podíly zdroje EPR 2 na celkových emisích se na celosvětových emisích CO2 se pohybují na úrovni 0,01 až 0,02 procenta a po dokončení komplexní obnovy se tyto podíly se v každém případě sníží,“ uvedl mluvčí pro severní Čechy Ota Schnepp.

Podle něho mají podobné připomínky ekologové. „Každý, kdo se cítí být dotčený jakýmkoliv projektem, na který se vztahuje EIA, se k němu může vyjádřit či žádat informace. Tyto připomínky byly vzneseny již ze strany ekologických aktivistů a my se domníváme, že byly již vypořádány. Zvláště, když budou naplněny požadované doplňky MŽP,“ dodal Schnepp.

Ovšem ekologové chtějí něco jiného než ČEZ. Usilují o to, aby v modernizované „Dvojce“ užil nejlepší možnou technologii, která by snížila množství vypouštěných emisí. Pokud se tak nestane, elektrárna by měla podle nich skončit. „Vzhledem k tomu, že ČEZ trvale odmítá použít v Prunéřově nejlepší dostupnou technologii, budeme požadovat ukončení provozu elektrárny,“ říká šéf klimatologické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Ekologická organizce krok Mikronésie podporuje.

Co také stojí v dopise Česku:
„Federace států Mikronésie se odůvodněně domnívá, že jeho teritorium bude významně zasaženo a ovlivněno na životním prostředí výše uvedeným záměrem. (modernizace Prunéřova II – pozn. red.). Uhelná elektrárna Prunéřov je největším zdrojem CO2 v Česku. Eventuální modernizace či rozšíření zapříčiní vypouštění O, 021 světových emisí CO2 ročně během 25 let.