Proč máme platit stejně za dvě zastávky jako za to, když jedou na konečnou?, ptali se cestující sedmnáct let.

Brzy už tomu tak nebude. Dnes Dopravní podnik Chomutova a Jirkova (DPCHJ) spouští zkušební provoz, cestující zaplatí podle ujeté vzdálenosti.

Nyní si to každý může vyzkoušet na lince číslo 2, která jezdí z Chomutova ke Kauflandu. Tu dopravní podnik vybral jako testovací, protože je hodně frekventovaná. Chce zjistit, jak změnu „zkousne“ technika. S novým odbavovacím systémem měl dopravce potíže ještě několik týdnů po spuštění, žluté krabičky s displejem zdaleka nefungovaly podle plánu.

Nově, zatím pouze ve „Dvojce“, zaplatí cestující méně, pokud nepojedou celou trasu.


Podle zastávek


Systém je poměrně jednoduchý. Kdo ujede jednu až tři zastávky, zaplatí devět korun (děti do patnácti let 4 koruny). Kdo ujede čtyři až deset zastávek, dá dvanáct korun (děti pět korun). Kdo pojede více, zaplatí plné jízdné, tedy třináct korun, děti šest korun.

To samozřejmě platí pouze pro držitele Buskaret, kteří jezdí na takzvanou elektronickou peněženku. Kdo hází do kasičky drobné, nebo má kartu s časovým kupónem, změnu nepocítí.

Ceník je rovněž zatím pouze zkušební, takže z nastavených cen nelze odhadovat, kolik se bude platit v příštím roce, až budou zastávkové zóny zavedeny plošně. „Abychom nepoškozovali cestující na testovací lince oproti těm, kteří se přepravují na jiných linkách, vycházíme pro testovací provoz zastávkových zón ze stávajícího ceníku,“ uvádí DPCHJ.

Nyní by totiž cestující ušetřil pouhou korunu, i kdyby jel třeba jen čtyři zastávky.

Další podmínkou pro to, aby se lidem z karty strhla nižší částka, je i odhlášení při výstupu z autobusu.

Pokud tak neučiní, bude je stát jízda šestnáct korun (pokud nastoupí tři stanice před konečnou, tak devět korun, pokud čtyři až deset stanic před konečnou, tak patnáct korun).


Revizoři


Kdyby chtěl někdo podvádět a odhlásil se dříve, než bude vystupovat, aby ušetřil, může narazit na revizory. Ti budou v Chomutově a Jirkově novinkou.

Zavedení zástavkových zón pro všechny spoje je v plánu příští rok, přesnější termín ještě není.