Každý, kdo vlastní elektronickou peněženku, bude od 1. srpna jezdit na všech linkách MHD za spravedlivější jízdné. Kolik ujede, tolik také zaplatí. Do tří zastávek osm korun, do deseti zastávek třináct a za více šestnáct korun. Ušetří navíc i na přestupech.

„Tato forma zvýhodnění se ale netýká pasažérů, kteří jezdí na kupóny nebo platí hotově,“ podotkl ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova Jiří Melničuk. Druzí jmenovaní budou muset hodit do kasičky dvacet korun (děti polovic), ať už ujedou jednu zastávku nebo deset.

Aby držitelé BUSkaret slevu skutečně pocítili, musí se před výstupem důsledně odhlašovat. Jinak by jim systém odečetl plnou sazbu, jakou platí cestují v hotovosti. Při nástupu se totiž každému cestujícímu odečte z karty dvacet korun a slevu systém připisuje až při výstupu.

Levnější budou i přestupy. Cestující nebudou muset platit dvakrát plné jízdné, jako to bylo dosud. Pokud se stihnou během dvaceti minut odhlásit a přihlásit v dalším spoji, software si to zapamatuje a odečte o tři koruny méně. To platí v pracovní dny.

Aby Dopravní podnik předešel možným chybám, systém podrobil půlročnímu testování na lince č. 2. „Zastávkové zóny a zvýhodněné přestupy navíc spouštíme s měsíčním předstihem, než začnou jezdit školáci,“ doplnil Jiří Melničuk. Tím by se případné mouchy v systému měly dotknout menšího počtu lidí. „Jediné, co jsme nemohli otestovat v ostrém provozu, jsou přestupy. Zkoušeli jsme je jen v testovací kanceláři,“ dodal ředitel.

Pasažéři, kteří se svezou MHD od 1. srpna vlastně nic nepoznají. Pokud si budou chtít zkontrolovat, jestli přístroj správně odečetl peníze, mají hned několik možností. Především, na displeji čtečky se při odhlášení z vozu objeví informace o tom, kolik se cestujícímu vrací do paměti jeho elektronické peněženky. Zůstatky na kartách si pohodlně najdou také v samoobslužných platebních terminálech, které jsou na autobusových nádražích v Chomutově a Jirkově a v jirkovském Tescu a v chomutovském Globusu. Dále pak v přepravních kancelářích nebo přímo v autobusu či trolejbusu, kde jsou čtečky. „Jestliže ale budou chtít získat podrobný přehled o konkrétních pohybech, pak si mohou v předprodeji vyžádat výpis,“ doplnil ředitel Jiří Melničuk. Cena za tento souhrnný doklad je dvacet korun.

Spuštěním zastávkových zón a zvýhodněných přestupů bude završena podstatná část změn v odbavení cestujících, které probíhaly postupně od září loňského roku.

Také v budoucnosti bude možné, díky novému odbavovacímu systému, pokračovat ve zlepšování služeb a zavádění dalších novinek, např. internetového prodeje, vhodnějšího nasazování vozů a také integrované dopravy ve spolupráci s Krajským úřadem.