Lék proti nové chřipce se jmenuje Tamiflu a vydává se pouze na lékařský předpis. V některých okresech ho lékárny vydávají po desítkách, v Chomutově ale o něj zatím zájem není.

„Myslím, že lidé jsou v pohodě, poučili se už z ptačí chřipky,“ uvádí vedoucí lékárny U Lípy na Březenecké. „Akorát se mě ptali zákazníci, co odjížděli do ciziny a ten zájezd pak nakonec radši zrušili,“ doplňuje.

Lidé s dotazem na Tamiflu nepřišli ani do lékárny u Kauflandu v Jirkově. „Nikdo se neptal. Maximálně chtějí nějaké vitamíny,“ popsala lékárnice Petra Horáčková.

Podle informací lékárníků se trochu více o prasečí chřipku zajímají v okolních městech – Klášterci nad Ohří a Kadani. „Lidé se chodí ptát. Přišlo jich i několik s receptem pro Tamiflu,“ sděluje vedoucí lékárny U Panny Marie Pomocné v Klášterci Leoš Hrbek. „Myslel jsem si ale, že zájem bude větší. O ptačí chřipku se jich zajímalo mnohem víc.“

Do kadaňské lékárny u Kauflandu také chodí větší počet lidí s dotazem na prasečí chřipku. Prodali tu i několik roušek přes ústa.

Mexická chřipka je vysoce kontaktní, akutní virové onemocnění dýchacího traktu prasat způsobené chřipkovým virem typu A (H1N1).

Příznaky lidské formy jsou podobné jako u normální chřipky – vysoká teplota, zimnice, bolest hlavy a „za očima“, potíže s dýcháním, bolest v krku a další.